Nowoczesne trendy w analityce środków przemysłu spożywczego 02-TZR-NTZ-NTASS-SD1
Wykłady:
Nowe rozwiązania w chromatografii gazowej i cieczowej. Miniaturyzacja w analityce. Praktyczne aspekty analizy związków organicznych. Omówienie podstaw teoretycznych metod spektroskopowych stosowanych do identyfikacji i oznaczania związków organicznych (MS, MS/MS. UV-Vis, spektroskopia atomowa: emisyjna i absorpcyjna, NMR, IR). Spektrometria mas, zasady działania spektrometrów masowych, najczęściej stosowane metody jonizacji związków takie jak: EI, CI, MALDI, ESI, zasady interpretacji różnych widm masowych. Podstawy tandemowej spektrometrii masowej, metody fragmentacji jonów takie jak: CID, ECD, EID.
Ćwiczenia:
Analiza jakościowa oraz ilościowa wybranych związków chemicznych nowoczesnymi technikami analitycznymi. Poszukiwanie widm wybranych związków chemicznych w bazach danych, otrzymywanie widm z zastosowaniem różnych technik (MS, UV-Vis, spektroskopia atomowa: emisyjna, absorpcyjna, NMR, IR), interpretacja widm.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna nowoczesne techniki i urządzenia stosowane w analizie produktów spożywczych. Ma pogłębioną wiedzę o trendach i kierunkach rozwoju technik analitycznych stosowanych w przemyśle spożywczym. Zna zaawansowane metody analityczne stosowane w planowaniu, optymalizacji i wykonywaniu badań analitycznych. Ma zaawansowaną wiedzę o nowoczesnych metodach stosowanych do badań produktów spożywczych i ich opakowań. Potrafi wykonać ekspertyzę surowców i produktów żywnościowych posługując się sprzętem laboratoryjnym oraz aparaturą kontrolno-pomiarową. Potrafi posługiwać się zaawansowanym technicznie sprzętem i aparaturą stosowaną w badaniach dotyczących oceny jakości żywności i opakowań. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga powstające problemy i dylematy pojawiające się w czasie wykonywania badań analitycznych oraz potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy i kreatywny.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Szczepaniak W.; Metody instrumentalne w analizie chemicznej, PWN, Warszawa, 2010.
2. Baranowska I. i współ.; Analiza śladowa, zastosowania, Malamut, Warszawa 2013.
Literatura uzupełniająca:
1. Ciba J. (red.), Poradnik chemika analityka – tom 2, Analiza instrumentalna, WTN, Warszawa 1991.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: