Wykład monograficzny 02-TZR-NTZ-WMO-SD3
Wykład monograficzny: Zastosowanie nowoczesnych metod spektrometrii mas w analizie żywności oraz spektrometrii podczerwieni w przemyśle spożywczym.
Omówienie podstaw teoretycznych nowoczesnych metod spektrometrii mas oraz tandemowej spektrometrii mas (MS, MS/MS) stosowanych do identyfikacji i oznaczania związków organicznych i nieorganicznych w artykułach spożywczych (np. winach, whiskey, serach, przetworach owocowo-warzywnych itd.). Praktyczne aspekty stosowania metod MS i MS/MS w analizie próbek żywności i środowiskowych. Interpretacja widm MS i MS/MS wybranych związków chemicznych (np. węglowodorów, amin, białek, barwników). Zaplanowanie eksperymentów spektrometrii mas oraz tandemowej spektrometrii mas, które mogą zostać wykorzystane do oznaczania zawartości konkretnych składników w określonych próbkach artykułów spożywczych. Współczesna aparatura do spektrofotometriii w podczerwieni. Zasady spektroskopii fourierowskiej. Technika spektroskopii osłabionego całkowitego odbicia w podczerwieni. Analiza gazów metodą spektrofotometrii w podczerwieni. Określenie dwutlenku węgla i etylenu w przechowalniach owoców. Zastosowanie technik NIR oraz FTIR do analizy nabiału, tłuszczów, mięsa, ryb, pieczywa, napojów. Techniki pomiarów on-line w kontroli procesowej. Komplementarne metody (spektroskopia Ramana, spektrofotometria UV-vis, fluorymetria, refraktometria, turbidymetria) w analizie żywności.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna techniki spektrometrii mas oraz spektrometrii podczerwieni stosowane w zaawansowanych technologiach przemysłu spożywczego. Ma pogłębioną wiedzę o innowacyjnych procesach, trendach rozwoju i kierunkach badań naukowych w dziedzinie technologii żywności i żywienia człowieka, w tym o zaawansowanych technikach analitycznych stosowanych w przemyśle spożywczym. Ma zaawansowaną wiedzę o nowoczesnych metodach stosowanych do badań produktów spożywczych i ich opakowań. Potrafi samodzielnie zaplanować eksperyment z wykorzystaniem nowoczesnych i specjalistycznych narzędzi i urządzeń w celu rozwiązania problemu związanego z produkcją i kontrolą żywności. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz uczestniczenia w postępie naukowym i technologicznym w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka i inicjowania zmian w tym zakresie, równocześnie ma świadomość znaczenia dostosowania się do zmiennego otoczenia gospodarczego i rynku pracy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Cygański A., Metody spektroskopowe w chemii analitycznej, WTN, Warszawa, 2002.
2. Hoffmann E., J. Charette, V. Stroobant, Spektrometria mas, WTN, Warszawa, 1998.
3. Silverstein R.M., Webster F.X., Kiemle D.J. Spektroskopowe metody identyfikacji związków organicznych. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. 502 str.
Literatura uzupełniająca:
1. Zieliński W., Rajca A. Metody spektroskopowe i ich zastosowanie do identyfikacji związków organicznych. WNT, Warszawa, 2001.
2. Kęcki Z. Podstawy spektroskopii molekularnej. PWN, 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: