Wybrane zagadnienia prawa żywnościowego oraz elementy własności intelektualnej 02-TZR-NTZ-WZPZ-SD1
Wykłady:
Obowiązki podmiotów działających na rynku spożywczym. Oznakowanie produktów spożywczych, w tym produktów ekologicznych. Oświadczenia zdrowotne i żywieniowe. Wartość energetyczna i odżywcza. Wzbogacanie produktów spożywczych. Dodatki do żywności. Wymagania wobec suplementów diety. Jakość handlowa artykułów rolno-spożywczych. Urzędy kontrolujące (obowiązki i zakres działalności). Znaczenia ochrony własności intelektualnej w prawie międzynarodowym, europejskim i krajowym. Wybrane zagadnienia z zakresu ochrony własności przemysłowej w Polsce. Komercjalizacja wyników badań.
Ćwiczenia projektowe:
Projekt dotyczący analizy wymagań i przepisów wybranej kategorii żywności, ogółu warunków, które musza być spełnione przy wprowadzaniu wybranego produktu na rynek.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2018/19L: |
Efekty kształcenia
Student posiada wiedzę o obowiązkach podmiotów działających na rynku spożywczym, zna przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne regulujące sprawy żywności. Zna procedury i narzędzia stosowane w komercjalizacji wyników badań naukowych. Potrafi wykorzystać znajomość prawa żywnościowego i prawa własności intelektualnej przy projektowaniu nowych produktów spożywczych, etykiet produktów spożywczych, w przyszłej działalności gospodarczej lub pracy. Jest świadomy ciągłego postępu i zmian w prawie oraz wykazuje potrzebę doskonalenia się i aktualizacji posiadanej wiedzy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Fengler L., Gac A., Popowski P., Adrych-Brzezińska I., Bandurska E. 2013, Prawo żywnościowe. Tom I. Przegląd rozporządzeń Unii Europejskiej. Wyd. PTPZ, Gdańsk 2013.
2. Dereń A.M., Gajek L., Zygadło J., 1998 r., Własność intelektualna i przemysłowa w prawie międzynarodowym, europejskim i krajowym. BeTeR Wrocław.
3. Domańska-Baer A., Vasina S., 2002 r., Literatura patentowa jako źródło informacji w pracach badawczych i działaniach innowacyjnych. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.
4. Przepisy wykonawcze, ustawowe i administracyjne dotyczące żywności (rozporządzenia, dyrektywy, ustawy i decyzje dot. przetwarzania, dystrybucji, oznakowania, monitorwania i bezpieczeństwa żywności na poziomie krajowym i UE).
Literatura uzupełniająca:
1. Korzycka-Iwanow M.: Prawo żywnościowe. Zarys prawa polskiego i wspólnotowego. Wyd. LexisNexis Polska, Warszawa, 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: