Historia sztuki i kultury 03-WZ-HISSZ-SP1
W pierwszym semestrze realizowany jest zakres: Historia sztuki i kultury od antyku grecko-rzymskiego do średniowiecza. Wykładowca rozpoczyna od najstarszych form sztuki i kultury obszaru Morza Śródziemnego, sztuki minojskiej i mykeńskiej. Przestawia mity i symbole oraz prezentuje dzieła epoki klasycznej, zwracając uwagę na rolę Grecji, a następnie hellenistyczną recepcję kultury greckiej. Omówione zostają porządki architektoniczne, najważniejsze budowle oraz rzeźba. Wykładowca omawia sztukę Cesarstwa Rzymskiego na terenie Europy, Afryki Północnej oraz Azji Mniejszej. Następnie studenci poznają sztukę bizantyjską oraz najważniejsze dzieła i obiekty architektury średniowiecza. Prezentowane są czasy katedr, z uwzględnieniem witraży, mozaiki, rzeźby oraz idei epoki. Wykład kończą informacje na temat narodzin idei humanistycznych.
Kod do planu
Skrót nazwy
Efekty kształcenia
Wiedza: Student posiadł wiedzę na temat nurtów sztuki i kultury od antyku grecko-rzymskiego do średniowiecza. Formułuje kryteria oceny dzieła oraz stosuje pojęcia i terminologię związaną z wiedzą o sztuce. W1, W2, W3.
Umiejętności: Student rozwinął umiejętności analizowania i definiowania procesów artystycznych w ramach poszczególnych nurtów kultury. Rozwinął i pogłębił umiejętności interpretowania działalności twórczej artystów. Rozumie zależności przy interpretacji roli artysty w swojej epoce, odwołując się do tradycji i systemu kultury danego obszaru. U1, U2, U3.
Kompetencje społeczne: Student rozumie znaczenie i wartość ciągłego kształcenia się. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu historii kultury i sztuki. Wykazuje zrozumienie procesów historyczno-społeczno-kulyurowych. K1, K2, K3.
Kryteria oceniania
Sprawdzian pisemny na końcu semestru. Sprawdzian składa się z pytań zamkniętych w formie testu i pytań otwartych.
Literatura
E. H. Gombrich, O sztuce, Warszawa 2009;
J. Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto, Warszawa 2004;
E. Makowiecka, Sztuka Grecji, Warszawa 2007;
E. Makowiecka, Sztuka Rzymu, Warszawa 2010;
D. Matthew, Europa średniowieczna, Warszawa 1996;
M. Walicki, Malarstwo polskie. Gotyk, renesans, manieryzm, Warszawa 1961;
J. Gage, Kolor i kultura. Teoria i znaczenie koloru od antyku do abstrakcji, Kraków 2008;
Literatura zalecana:
M. Battistini, Symbole i alegorie. Leksykon: historia, sztuka, ikonografia, Warszawa 2005;
U. Eco, Sztuka i piękno w średniowieczu, Kraków 2006;
S. Swieżawski, Dzieje europejskiej filozofii klasycznej, Warszawa-Wrocław 2000;
L. Winniczuk, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 2008;
W. Tatarkiewicz, Historia estetyki, t. 1-2, Warszawa 1988;
M. Streeter, Śródziemnomorska kolebka kultury europejskiej, Warszawa 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: