Informatyka w badaniach naukowych 04-AG-IBN-ST3
Wykłady:
Podstawowe definicje: informacja a informatyka, systemy informatyczne, rola i miejsce informatyki we współczesnej cywilizacji, Europejski Certyfikat Umiejętności komputerowych (ECDL).
Normy prawne dotyczące technologii informatycznych (prawo autorskie, licencje, piractwo komputerowe, poufność i bezpieczeństwo danych w komputerze i sieci komputerowej, bezpieczeństwo i ochrona informacji w bazie danych).
Pojęcie systemów liczbowych i jednostki informacji, kodowanie a jednoznaczność zapisu danych w języku maszynowym, algorytmy a przetwarzanie danych, postaci słów komputerowych występujących w programowaniu i komputerowych zbiorach danych.
Architektura logiczna komputera (parametry, cechy i związek elementów podstawowych oraz urządzeń peryferyjnych zestawu komputerowego z rodzajem i efektywnością wykonywaniem zadań) oraz funkcje i użytkowanie systemów operacyjnych (przykłady i różnice między systemami operacyjnymi, komunikacja użytkownika z systemem operacyjnym – interfejs graficzny, język poleceń, makrozlecenia).
Reprezentacja i organizacja danych oraz struktura i funkcjonalność programów użytkowych w komputerze (funkcje pamięci: BIOS, ROM, RAM, organizacja katalogów i plików, reprezentacja tekstów, obrazów, dźwięku, nomenklatura i zależność rozszerzeń plików z aplikacjami, przechowywanie danych).
Lokalne i rozległe sieci komputerowe (podstawy administrowania siecią, uprawnienia użytkowników, schemat przepływu informacji w sieci, serwery plików, architektura klient-serwer, komunikacja między komputerami, karty sieciowe, protokoły komunikacyjne, wyszukiwanie i edycja informacji, poczta elektroniczna. Wpływ rozwoju technologii internetowych na dostępność, wymianę i weryfikację wyników badań oraz tempo ich upowszechniania oraz procesy globalizacji gospodarki.
Możliwości i funkcjonalność wykorzystania pakietów do obliczeń statystycznych oraz oprogramowania umożliwiającego wizualizację uzyskanych wyników badań.
Definicja i idea sztucznej inteligencji oraz możliwości zastosowanie jej metod w badaniach naukowych.
Warunki stosowania oraz możliwości i perspektywy wykorzystania nowoczesnych technik informatycznych w ewidencjonowaniu, diagnozowaniu oraz kształtowaniu warunków współczesnej produkcji roślinnej – rola informacji i systemów informatycznych w systemie rolnictwa precyzyjnego.
Ćwiczenia:
Zasady pracy w środowisku Windows, możliwości i wykorzystanie eksploratora, operacje na katalogach, plikach oraz aplikacjach.
Wykorzystanie edytora WS Word oraz jego aplikacji do tworzenia tekstu, tabel, równań.
Idea działania arkusza kalkulacyjnego i stosowanie go do wykonywania zestawień danych oraz podstawowych obliczeń statystycznych.
Zasady budowy modeli optymalnego doboru komponentów do badań. Przygotowanie danych źródłowych. Parametryzacja modelu i symulacje. Interpretacja wyników obliczeń.
Opracowanie statystyczne danych; przygotowanie zbioru danych do analiz – specyfikacja zmiennej, działania na zmiennych i przypadkach, analiza zbioru danych w zakresie podstawowych miar statystyki opisowej. Obliczenia oraz sposoby prezentacji zależności korelacyjnych i regresyjnych - macierze korelacji, wykresy rozrzutu, wykresy z linią regresji, 3W histogramy rozkładu dwuwymiarowego dla pary zmiennych, przykład wpływu wartości skrajnych na korelację.
Wykorzystanie programu PowerPoint do wizualizacji i prezentacji multimedialnej wyników uzyskanych badań.
Wykorzystanie pakietu Access w tworzeniu baz danych.
Zasady pracy z przeglądarką internetową, wyszukiwanie informacji na stronach WWW– portale, serwery wyszukiwawcze.
Podstawowa obsługa poczty elektronicznej (zakładanie konta pocztowego na bezpłat¬nym ser¬werze, wysyłanie korespondencji, odpowiadanie na e-maile, stosowanie księgi adresowej, korespondencja z załącznikami).
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant posiada wiedzę o technice informatycznej i jej zastosowaniach w badaniach naukowych. Zna normy prawne dotyczące autorstwa i zasad korzystania z technik informatycznych. Potrafi korzystać z elektronicznych źródeł literaturowych i pozyskiwać inne informacje dotyczące istniejącej wiedzy naukowej. Ma umiejętność posługiwania się programami komputerowymi do tworzenia baz danych i ich statystycznej analizy. Potrafi posługiwać się komputerowymi edytorami tekstów oraz wykorzystywać techniki komputerowe w prezentacjach.
Literatura
Literatura podstawowa:
Kopertowska M., Sikorski W., 2007. Grafika menedżerska i prezentacyjna. PWN, Warszawa.
Krzymowski B., 2007. Microsoft Office 2007 PL – poradnik dla nieinformatyków. Wyd. ”Help”.
Literatura uzupełniająca:
Jaskulski A., 2010. Autocad 2010/LT2010. Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. WN PWN, Warszawa.
Sikorski W., 2007. Podstawy technik informatycznych. WN PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: