Wykłady monograficzne 04-AG-WMO-ST7
Treści kształcenia:
Wykłady są prowadzone przez profesorów lub doktorów habilitowanych UTP. Mają one charakter wykładów problemowych. Ich tematyka jest ustalana na każdy semestr przez kierownika studiów. Problematyka wykładów obejmuje wiedzę z obszaru nauk rolniczych, biologiczno – rolniczych i ekonomiczno – rolniczych. Ich tematyka dotyczy m.in. środowiska przyrodniczego produkcji rolniczej, agroekologii, biologicznych uwarunkowań rolniczej produkcji roślinnej, genetyczno – hodowlanego doskonalenia roślin uprawnych, technik i technologii produkcji roślinnej, zastosowań biotechnologii w rolnictwie, gospodarki żywnościowej w Polsce i na świecie, uwarunkowań gospodarki rolnej i rozwoju wsi, ekonomiki i organizacji gospodarstw rolnych, doradztwa rolniczego.
Przykłady tematów wykładów:
Tendencje zmian klimatycznego ryzyka uprawy roślin w Polsce.
Przydatność rolnicza gleb w aspekcie ich składu i genezy.
Zjawisko konkurencji w agrofitocenozie.
Wiązanie azotu atmosferycznego przez organizmy prokariotyczne.
Środowiskowo-produkcyjne i ekonomiczne aspekty wykorzystania biomasy.
Postęp biologiczny w produkcji roślinnej i jego wykorzystanie.
Czynniki regulujące populacje szkodników roślin.
Sekwencjonowanie genomów - przełom w genetyce, rolnictwie i medycynie.
Znaczenie doboru gatunków i odmian roślin do mieszanek siewnych we współczesnej gospodarce łąkowo – pastwiskowej.
Organizacja i funkcjonowanie doradztwa rolniczego w Polsce.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant posiada wiedzę z zakresu biologii, chemii, statystyki matematycznej i fizyki dostosowaną do prac badawczych właściwych dla dyscypliny i specjalności naukowej zna prawo autorskie i wymagania procesu wydawniczego, ma podstawową wiedzę prawną w zakresie dotyczącym rolnictwa i środowiska przyrodniczego, Posiada wiedzę dotyczącą biosfery i środowiska rolniczego, posiada wiedzę o zagrożeniach cywilizacyjnych dla środowiska przyrodniczego i skutkach stosowanych technologii wytwarzania produktów rolniczych dla środowiska i człowieka. Zna współczesne problemy wsi i rolnictwa oraz identyfikuje ich przyczyny i skutki. Umiejętności wynikają z wiedzy jak wyżej, ma świadomość odpowiedzialności względem społeczeństwa za stan środowiska obszarów wiejskich i jakość rolniczych produktów żywnościowych.
Literatura
Z uwagi na monograficzny charakter różnotematycznych wykładów, literaturę wskazują wykładowcy odpowiednio do tematu wykładu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: