Dendrologia 04-AK-DEND-SP4
Wykłady:
Systematyka drzew i krzewów. Charakterystyka drzew i krzewów lasów w Polsce. Drzewa i krzewy obce geograficznie. Odmiany barwnolistne drzew i krzewów i ich wymagania. Drzewa krzewy ozdobne z kwiatów. Odmiany pokrojowe roślin drzewiastych i możliwości ich stosowania. Charakterystyka roślin zimozielonych. Charakterystyka krzewów na aleje, singieltony, żywopłoty. Drzewa i krzewy objęte ochroną gatunkową. Drzewa i krzewy inwazyjne. Inwentaryzacja dendrologiczna w procesie inwestycyjnym. Warunki wzrostu drzew w środowisku zurbanizowanym.
Ćwiczenia:
Cechy morfologiczne roślin drzewiastych. Rozpoznawanie owoców i szyszek. Rozpoznawanie pędów drzew i krzewów w stanie bezlistnym. Rozpoznawanie drzew i krzewów w stanie ulistnionym. Inwentaryzacja dendrologiczna. Dendroflora wybranych parków Bydgoszczy.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna cechy morfologiczne i ekologiczne drzew i krzewów. Zna dynamikę wzrostu drzew i krzewów i krzewów oraz ich walory ozdobne. Zna zagrożenia dla środowiska wynikające ze spontanicznego rozprzestrzeniania się gatunków ozdobnych terenów zieleni. Umie samodzielnie określić przynależność taksonomiczną drzew i krzewów w stanie ulistnionym i bezlistnym. Umie wykonać inwentaryzację dendrologiczną. Jest świadomy różnorodności, zmienności i znaczenia drzew i krzewów w ekosystemach naturalnych i terenach zieleni. Rozumie potrzebę poszerzana wiedzy o nowych odmianach roślin.
Literatura
Literatura podstawowa:
Godet J.D. 1998. Pędy i paki, rozpoznawanie drze w stanie spoczynku. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa, ss. 431.
Seneta W., Dolatowski J. 2008. Dendrologia. PWN, Warszawa, ss. 544.
Szczepanowska H.B. 2001. Drzewa w mieście. Hortpress, ss. 256.
Literatura uzupełniająca:
Podbielkowski Z. 1995. Wędrówki roślin. Wyd. Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa, ss. 238.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: