Elementy informatyki 04-AK-EI-SP1
Ćwiczenia:
Rola informatyki w społeczeństwie informacyjnym (Europejski Certyfikat Umiejętności komputerowych (ECDL), informacja a informatyka, systemy informatyczne, kodowanie a jednoznaczność zapisu danych w języku maszynowym, algorytmy a przetwarzanie danych. Architektura logiczna komputera (parametry, cechy i związek elementów podstawowych oraz urządzeń peryferyjnych zestawu komputerowego z rodzajem i efektywnością wykonywaniem zadań). Funkcje i użytkowanie systemów operacyjnych (przykłady i różnice między systemami operacyjnymi, komunikacja użytkownika z systemem operacyjnym – interfejs graficzny, język poleceń, makrozlecenia). Reprezentacja i organizacja danych oraz programów w komputerze (funkcje pamięci: BIOS, ROM, RAM, organizacja katalogów i plików, reprezentacja tekstów, obrazów, dźwięku, nomenklatura i zależność rozszerzeń plików z aplikacjami, przechowywanie danych). Lokalne i rozległe sieci komputerowe (podstawy administrowania siecią, uprawnienia użytkowników, schemat przepływu informacji w sieci, serwery plików, architektura klient-serwer, komunikacja między komputerami, karty sieciowe, protokoły komunikacyjne, wyszukiwanie i edycja informacji, poczta elektroniczna). Poznanie odmienności funkcji narzędzi technologii informatycznej w rozwiązywaniu określonych problemów (oprogramowanie użytkowe, wspomagające i specjalistyczne oraz języki programowania). Odpowiedni dobór i korzystanie z oprogramowania w zakresie wykonywanych zadań (edycja i przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika komputerowa, grafika prezentacyjna, aplikacje statystyczne). Normy prawne dotyczące technologii informatycznych (prawo autorskie, licencje, piractwo komputerowe, poufność i bezpieczeństwo danych w komputerze i sieci komputerowej, bezpieczeństwo i ochrona informacji w bazie danych).
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętności i postawy:
Po zakończeniu przedmiotu student nabywa umiejętności sprawnego wykorzystywania systemu operacyjnego komputera i oprogramowania użytkowego do pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania danych w zakresie niezbędnym dla edycji, formatowania i prezentacji danych oraz ich wykorzystywania w cyfrowym projektowaniu na płaszczyznach 2 i 3D. Po zakończeniu przedmiotu student uzyskuje świadomość znaczenia technik informacyjnych w życiu oraz uwarunkowań prawnych ich wykorzystania.
Literatura
Literatura podstawowa:
Kopertowska M., Sikorski W., 2007. Grafika menedżerska i prezentacyjna. PWN, Warszawa.
Krzymowski B., 2005. Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 Poradnik dla nieinformatyków. Wyd. ”Help”.
Krzymowski B., 2007. Microsoft Office 2007 PL – poradnik dla nieinformatyków. Wydawnictwo ”Help”.
Literatura uzupełniająca:
Bain S., Wilkinson N., 2004. CorelDRAW 12. Oficjalny podręcznik. Wydawnictwo ”Helion”.
Jaskulski A., 2010. AutoCad 2010/LT2010 Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. WN PWN, Warszawa.
Sikorski W., 2007. Podstawy technik informatycznych. WN PWN, W-wa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: