Ochrona roślin ozdobnych przed fitofagami 04-AK-OROPF-SP6
Wykłady:
Ochrona roślin na przełomie wieków – problemy i wyzwania. Nowoczesna ochrona roślin jako ekologia stosowana. Podstawowe wiadomości z ekologii szkodników. Biologia ważniejszych fitofagów roślin ozdobnych. Szkodniki uszkadzające drewnianą architekturę w parkach i ogrodach (altany, płoty, pergole, ławki i inne elementy dekoracyjne). Możliwości ochrony terenów zielonych przed szkodnikami - zasady integrowanej ochrony. Biologiczna metoda ochrony roślin (wykorzystanie organizmów pożytecznych). Możliwości stosowania metod biotechnicznych do ochrony terenów zielonych. Nowoczesne środki ochrony roślin.
Ćwiczenia:
Morfologia i biologia owadów, roztoczy i nicieni. Oznaczanie owadów do rzędu, rodziny i gatunku. Typy uszkodzeń. Szkodliwa i pożyteczna entomofauna w zmieniających się agroekosystemach i na terenach zurbanizowanych - diagnostyka i sposoby zwalczania najważniejszych fitofagów drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, roślin zielnych, trawników. Owady zapylające rośliny ozdobne. Owady zasiedlające zbiorniki wodne. Integrowana ochrona roślin ze szczególnym uwzględnieniem walki biologicznej. Środki dopuszczone do stosowania w ochronie terenów zieleni.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu student posiada podstawową wiedzę z biologii i ekologii szkodników, pozwalającą na diagnozowanie agrofagów wpływających na obniżenie dekoracyjności roślin; zna problemy zagrożeń wynikających z wrażliwości roślin ozdobnych na wpływ określonych fitofagów i zna sposoby ochrony roślin przed nimi. Ma wiedzę i umie zdefiniować występujące zagrożenia w środowisku przyrodniczym i zna sposoby ich obserwacji i przeciwdziałania skutkom wystąpienia fitofagów. Umie rozpoznać rodzaje fitofagów uszkadzających rośliny ozdobne zarówno na podstawie wyglądu zewnętrznego, a także wskazać metody zmniejszenia lub likwidacji szkód przez nie wywoływanych. Potrafi postrzegać środowisko przyrodnicze i krajobraz, a szczególnie wolne od szkodników dekoracyjne rośliny parków i ogrodów jako ważny element dla zaspokajania potrzeb bytowych i psychicznych człowieka. Kompetentnie formułuje priorytety w realizacji powierzanych mu zadań, potrafi zaplanować i podejmować decyzje o właściwej technice ochrony roślin. Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za wykonanie powierzonych mu zadań. Dostrzega ryzyko i ma świadomość przestrzegania zagrożeń wynikających ze stosowania środków ochrony roślin. Kieruje się zasadą bezpieczeństwa i higieny pracy. Analizuje ekonomiczne koszty i ekologiczne konsekwencje zastosowanych zabiegów.
Literatura
Literatura podstawowa:
Czerniakowski Z.W., Czerniakowski Z. 2003-2005. Szkodniki parków i ogrodów, t 1-3, wyd. Mitel – Rzeszów.
Praca zbiorowa, red. Boczek J. 2001. Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. Wyd. SGGW Warszawa
Achremowicz J. 1993. Ochrona roślin ogrodniczych – cz. I Szkodniki, wyd. AR Kraków.
Literatura uzupełniająca:
Łabanowski G., Wojtyła A. 2003. Ochrona roślin ozdobnych, wyd. Działkowiec Warszawa.
Stocki J. 2001. Drzewa liściaste i owady na nich żerujące, wyd. Multico Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: