Prawo środowiska i krajobrazu 04-AK-PSK-SP5
Zakres wykładów:
1. Wprowadzenie – prawna ochrona środowiska, przyrody i krajobrazu. Definicje, akty prawne i ich wyszukiwanie. Europejska konwencja krajobrazowa.
2. Ocena oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym – decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Karty informacyjne przedsięwzięć, definicja przedsięwzięcia
3. Klasyfikacja instalacji i przedsięwzięć pod kątem konieczności poddania ich procedurze oceny oddziaływania na środowisko.
4. Ochrona przyrody. Komentarz do ustawy o ochronie przyrody (OOP).
5. Prawna ochrona gruntów rolnych i leśnych. Klasyfikacja grup rodzajów gruntów.
6. Odpady – klasyfikacja, zagospodarowanie.
7. Przekształcanie krajobrazu/rekultywacje terenów zdegradowanych, możliwość wykorzystania odpadów.
8. Przyrodnicze wykorzystanie niektórych odpadów – odzysk R10, zasady gospodarowania nawozami naturalnymi w świetle przepisów ochrony środowiska.
9. Prawne aspekty ochrony powietrza atmosferycznego
10. Ochrona środowiska w korzystaniu z wód 1
11. Ochrona środowiska w korzystaniu z wód 2
12. Środowisko wodne w krajobrazie – jednolite części wód powierzchniowych (JCWP). sieć hydrograficzna, jednolite części wód podziemnych (JCWPd). Cele środowiskowe ochrony wód.
13. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy, warunki techniczne w odniesieniu do lokalizacji budynków i budowli rolniczych.
14. Identyfikacja i ocena krajobrazów.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: | W cyklu 2022/23Z: |
Efekty kształcenia
Student posiada elementarną wiedzę o środowisku przyrodniczym, jego częściach składowych, ważniejszych cechach o znaczeniu krajobrazowym, zróżnicowaniu przestrzennym, użytkowaniu przestrzeni przyrodniczej przez człowieka i skutkach antropopresji na środowisko. Zna zasady oceny krajobrazu otwartego, zarządzania krajobrazem i podstaw prawnych w ochronie środowiska i krajobrazu, w tym zarządzania warunkami wodnymi, a także zna podstawy zarządzania naturalnymi zadrzewieniami i obszarami leśnymi. Zna i rozumie zasady urządzania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu, a także zna aspekty przyrodnicze, techniczne, kulturowe i prawne ochrony i naprawy zdegradowanego krajobrazu. Ma podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do studiowanego kierunku, w tym - zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju firm, zna podstawy prawne funkcjonowania indywidualnej przedsiębiorczości, zna techniki komunikacji w biznesie, a także zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego. Posiada wrażliwość kulturową i przyrodniczą niezbędną w świadomym projektowaniu przestrzeni otwartej, wykazuje postawę poszanowania dla historii miejsca projektowanego, jego otoczenia, także jego szerszego kontekstu urbanistyczno – przestrzennego, jest świadom sprzecznych często potrzeb różnych grup użytkowników terenu, posiada poczucie kultury projektowania w oparciu o historię sztuki ogrodowej jak również współczesne tendencje w projektowaniu. Posiada zdolność świadomego organizowania przestrzeni oraz rozumie i twórczo wykorzystuje zrozumienie kontekstu wynikającego z relacji człowieka z przyrodą
Literatura
Literatura podstawowa:
Aktualne przepisy prawa - ustawy, rozporządzenia, dyrektywy wg załącznika (ok.220 aktów), do wglądu w sekretariacie Katedry.
Żarska 2001.Krajobraz to synteza rodowiska przyrodniczego, kulturowego wizualnego.
Architektura i Budownictwo,
Architektura krajobrazu.
Literatura uzupełniająca:
1. Ochrona środowiska pod redakcją Paczuskiego R. t. I, II i III (w ciągłej aktualizacji) . Wydawnictwo Prawnicze Lewis Nexis Sp. z o.o. PWN.
2. Prawo ochrony środowiska dla praktyków. Interpretacja obowiązujących przepisów prawnych oraz aktualne informacje na temat zmian z zakresu praw ochrony środowiska. Zespół pod redakcją Jedrośki J. i Jerzmańskiego J. (w ciągłej aktualizacji). Wydawnictwo Verlag Dashofer W-wa.
3. Prawo ochrony środowiska. Tom 17. Wydawnictwo ABC. Serwis internetowy.
4. Wymogi ochrony środowiska w praktyce działalności gospodarczej pod red. Urbańskiego W. Wydawnictwo Forum. Poznań
5. Prawo, technika o organizacja w ochronie środowiska po red. Korytkowskiego J. Poradnik dla przedsiębiorstw i administracji. WEKA Sp. z o.o. W-wa.
6. Komentarze do ustaw pod redakcją Jedrośki J. i Jerzmańskiego J. Wrocław.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: