Biologia molekularna 04-BIO-BIOM-SP5
Wykłady:
Struktura i właściwości DNA i RNA. Budowa i działanie genów prokariotycznych i eukariotycznych. Organizacja genomu różnych organizmów. Replikacja DNA. Uszkodzenia, naprawa i rekombinacja DNA. Transkrypcja u Procaryota i Eucaryota. Zróżnicowanie budowy i funkcji RNA. Translacja i jej regulacja. Białka - struktura i właściwości. Podstawowe metody i techniki badania DNA, RNA i białek. Zastosowanie biologii molekularnej w genetyce, hodowli roślin, medycynie i sądownictwie. Sekwencjonowanie DNA - metody, sekwencjonowanie genomu człowieka. Perspektywy biologii molekularnej.
Ćwiczenia:
Przygotowanie do pracy w laboratorium biotechnologicznym – szkolenie BHP, pipetowanie, obsługa sprzętu laboratoryjnego. Zasady przygotowania roztworów – stężenia molowe i procentowe, rozcieńczanie roztworów. Metody izolacji kwasów nukleinowych z materiału roślinnego (metoda Davisa, metoda z zastosowaniem buforu CTAB). Elektroforetyczna detekcja wyizolowanego DNA. Ocena stężenia i jakości DNA roślinnego na żelu. Izolacja białek z materiału roślinnego. Oznaczanie stężenia białek metodą Bradforda. Rozdział białek na żelu poliakryloamidowym w warunkach denaturujących (SDS-PAGE). Transfer białek na błonę nitrocelulozową. Wykrywanie określonych białek metodą Western blot. Izolacja całkowitego RNA za pomocą odczynnika TRI. Elektroforeza agarozowa wyizolowanego RNA. Spektrofotometryczne oznaczanie stężenia i czystości RNA. Metoda PCR - programowanie termocyklera, zasady optymalizacji reakcji, amplifikacja wybranego fragmentu DNA. Elektoroforeza produktów PCR w żelu agarozowym. Oczyszczanie produktu reakcji. Analiza wielkości produktów PCR za pomocą programu VNTR.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2024/25Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: | W cyklu 2022/23Z: |
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Brown T.A. Genomy. PWN, Warszawa, 2009.
2. Matthews H.R., Freedland R.A., Miesfeld R.L. Biochemia i biologia molekularna w zarysie. Prószyński i S-ka, Warszawa, 2000.
3. Berg J.M., Stryer L., Tymoczko J.L. Biochemia. PWN, Warszawa, 2007.
4. Turner P.C., McLennan A.G., Bates A.D., White M.R.H. Krótkie wykłady. Biologia molekularna. PWN, Warszawa, 2007.
5. Węgleński P. (red.). Genetyka molekularna. PWN, Warszawa, 2007.
Literatura uzupełniająca:
1. Clark D. Molecular biology. Elsevier, 2010
2. Słomski R. Przykłady analiz DNA. Akademia Rolnicza w Poznaniu. Poznań 2004.
3. Kłyszejko-Stefanowicz L. Ćwiczenia z biochemii. PWN, Warszawa 2005.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: