Biotechnologia drobnoustrojów 04-BIO-BPZ-BIOTD-SP5
Wykłady:
Wykorzystanie metod biologii molekularnej (PCR) do wykrywania i identyfikacji grzybów, w tym patogenów roślin, badania ich zmienności - podstawy metody PCR i techniki oparte na tej metodzie. Oddziaływania biotyczne między mikroorganizmami, zastosowanie właściwości fungistatycznych mikroorganizmów w ochronie roślin i produkcji biopreparatów. Podstawowe produkty przemiany materii drobnoustrojów i ich znaczenie dla przemysłu. Produkcja kwasu cytrynowego przez grzyby. Biokatalizatory i ich zastosowanie w technologiach przemysłowych, biokatalizatory immobilizowane i metody ich unieruchamiania. Substancje chemiczne stosowane w rolnictwie – wpływ na równowagę biologiczną (drobnoustroje i środowisko). Mikoryzy - ich fizjologiczne podłoże oraz znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Endofity – wykrywanie i znaczenie gospodarcze.
Ćwiczenia:
Metody izolacji DNA. Izolacja genomowego DNA grzybów patogenicznych. Pomiar ilości DNA w wyizolowanych próbkach i przygotowanie materiału do dalszych badań techniką PCR, obliczanie stężeń, przygotowywanie mieszaniny reakcyjnej i programowanie termocyklera, elektroforeza na żelu agarozowym, analiza wyników. Weryfikacja przynależności gatunkowej badanych izolatów grzybów patogenicznych metodami molekularnymi (PCR). Identyfikacja mikroorganizmów odpowiedzialnych za tworzenie metabolitów wtórnych (analiza obecności i funkcjonalności niektórych genów klasteru Tri przez grzyby mikotoksynotwórcze (analiza chemotypów). Metody identyfikacji endofitów w materiale roślinnym. Oddziaływania pośrednie i bezpośrednie między grzybami (antybioza). Poszukiwanie szczepów grzybów o silnych właściwościach antagonistycznych - test biotyczny - weryfikacja zdolności różnych izolatów Trichoderma i Gliocladium do ograniczania rozwoju patogenów. Wpływ substancji chemicznych (środki dezynfekcyjne, pestycydy, antybiotyki) i czynników fizycznych (światło o różnym zakresie fal, temperatura) na wzrost drobnoustrojów.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bednarski W., Fiedurek J., 2007, Podstawy biotechnologii przemysłowej. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne. Warszawa.
2. Bridge P. D., Arora D. K., Rewddy C. A., Elander R. P., 1998, Applications of PCR in mycology, CAB International.
3. Brown T. A., 2009, Genomy, Wydanie II poprawione, Wydawnictwo Naukowe PWN.
4. Chełkowski J., 1991, Cereal grain, mycotoxins, fungi and quality in drying and storage, Elsevier.
5. Chmiel A., 1998, Biotechnologia. Podstawy mikrobiologiczne i biochemiczne. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
6. Węgleński P., 2000, Genetyka molekularna, praca zbiorowa. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Literatura uzupełniająca:
1. Słomski R., 2004, Przykłady analiz DNA. AR w Poznaniu.
2. Persley G.J., 1997, Biotechnology and integrated pest management.
3. Czasopisma: Journal of Applied Genetics, Mycotoxin Research, Biotechnologia - Kwartalnik Komitetu Biotechnologii, Biocontrol i inne czasopisma elektroniczne. np. baza ScienceDirect.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: