Osiągnięcia nanomedycyny i bioniki 04-NB-ONMB-SP7
Wykłady:
Rozwój nanomedycyny. Systemy selektywnego i precyzyjnego podawania leków. Nanofarmaceutyki. Nanomikrobiologia. Zastosowanie nanocząstek złota i srebra w leczeniu. Nanocząstki w diagnostyce i terapii nowotworów. Kropki kwantowe w diagnostyce i terapii chorób. Medycyna regeneracyjna i inżynieria tkankowa z wykorzystaniem nanotechnologii. Nanowłókna wykorzystywane do produkcji opatrunków i implantów. Nanoneurologia. Nanokardiologia. Nanoortopedia. Nanoroboty. Biosensory. Powstanie i rozwój bioniki. Poszukiwanie i analiza wzorca, budowa modelu maszyny. Strategie i możliwości zastosowania bioniki. Budowa systemów biologicznych. Funkcje systemów biologicznych. Sygnały biologiczne. Kierunki rozwoju bioniki.
Efekty kształcenia
Student ma specjalistyczną wiedzę z zakresu nanomedycyny i bioniki, zna i rozumie elementarne pojęcia oraz zasady związane z funkcjonowaniem organizmów żywych na różnym poziomie złożoności. Zna i rozumie rozwiązania inżynierskie odwzorowujące funkcjonowanie organizmów żywych. Posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy oraz wykorzystania informacji na temat nanomedycyny i bioniki z różnych źródeł i w różnej formie, posiada umiejętność krytycznego opracowania wybranego problemu naukowego z zakresu nanomedycyny i bioniki oraz przygotowania pracy pisemnej i prezentacji multimedialnej. Potrafi krytycznie ocenić nowatorskie rozwiązania z zakresu bioniki oraz prace badawcze mające na celu zastosowanie nanotechnologii w medycynie, ma świadomość i rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i samodoskonalenia z zakresu dynamicznie rozwijającej się nanomedycyny oraz bioniki, potrafi współpracować w grupie oraz właściwie określić priorytety służące opracowaniu wybranego problemu naukowego z zakresu nanomedycyny i bioniki.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Keal K.J., 2008. The Handbook of Nanomedicine. Humana Press – Springer.
2. Tkacz E., Borys P., 2006. Bionika. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne Warszawa.
3. Samek A., 2010. Bionika. Wiedza przyrodnicza dla inżynierów. Wydawnictwa AGH Kraków.
Literatura uzupełniająca:
1. Kewal K.J., 2008. Nanomedicine. Rozdział 12 w pracy zbiorowej pt. NanoBioTechnology. BioInspired Devices and Materials of the Future pod redakcją O. Shoseyov, I. Levy. Humana Press Inc., New Jersey: 303-327.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: