Podstawy doświadczalnictwa w bioinżynierii 04-NB-PDB-SP5
Wykłady:
Wprowadzenie do doświadczalnictwa, terminologia, historia rozwoju nauk eksperymentalnych w bioinżynierii. Eksperyment i jego rola jako metody naukowej w odkrywaniu praw natury. Etyka w badaniach biologicznych. Podział eksperymentów biologicznych, specyfika pracy doświadczalnej w zakresie bioinżynierii. Wykorzystanie zaplecza badawczego (mierniki, przyrządy, aparatura, oprogramowanie hard i software) w eksperymentach naturalnych i planowanych na materiale biologicznym. Planowanie i projektowanie prostych eksperymentów w zakresie bioinżynierii z wykorzystaniem nanocząsteczek. Etapy pracy eksperymentalnej, pochodzenie błędów i sposoby rozwiązywania problemów. Pomiar i jego własności, dokładność i precyzja, sposoby gromadzenia danych w naukach biologicznych. Techniki obliczeniowe w analizie danych pochodzących z pomiarów. Przygotowanie macierzy do obliczeń. Metody graficznej prezentacji danych: histogramy, wykresy sekwencyjne, dwu i trójwymiarowe.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna elementarną terminologię związaną z prowadzeniem eksperymentów w bioinżynierii, zasady etyki w badaniach biologicznych, rozróżnia rodzaje eksperymentów naturalnych i planowanych. Ma wiedzę o aparaturze badawczej stosowanej w nanobioinżynierii, narzędziach informatycznych oraz interfejsach do prezentacji i analizy danych. Stosuje podstawowe technologie informatyczne w zakresie przetwarzania danych pochodzących z pomiarów, potrafi zestawiać dane, graficznie prezentować dane. Jest świadomy znaczenia metod eksperymentalnych w zrównoważonym rozwoju technologii z wykorzystaniem nanocząsteczek. Jest świadomy zasad etyki, które obowiązują w badaniach na żywych organizmach.
Literatura
Literatura podstawowa:
Gondko R., Zgirski A., Adamska M.; Biostatystyka w zadaniach. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Łódź 2001. s. 464.
Łomnicki A.; Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników. Wyd. Nauk. PWN.
Literatura uzupełniająca:
Sokal R., Rohlf F.; Biometry. Freeman and Company, New York. 1981. s. 859.
Elandt R.; Statystyka matematyczna w zastosowaniu do doświadczalnictwa rolniczego. PWN. Warszawa s. 528.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: