Społeczne, etyczne oraz ekonomiczne aspekty nanobiotechnologii 04-NB-SEEAN-SP7
Wykłady:
Etyka i bioetyka (teorie etyczne, religia, prawo naturalne). Społeczne i ekonomiczne korzyści, kontrowersje oraz zagrożenia związane z rozwojem nanobiotechnolgii. Koszty społeczne nowoczesnych technologii. Aktualne zagadnienia etyczne w nanobiotechnogii. Nanomedycyna a etyka. Bezpieczeństwo wytwarzania, stosowania i składowania nanoproduktów i nanotechnlogii. Oddziaływanie nanocząstek i nanomateriałów na organizmy żywe i środowisko. Nanotechnologia w żywności. Organizacja badań w dziedzinie nanonauk i nanotechnolgii. Międzynarodowe i krajowe programy badawcze w zakresu nanonauk i nanotechnologii.
Ćwiczenia:
Patenty z dziedziny nanobiotechnologii – przykłady, korzyści, zasady ubiegania się o patenty. Firmy wykorzystujące nanotechnologie i nanobiotechnologie – przykłady w Polsce i za granicą. Transfer zastosowań do przemysłu. Wspomaganie rozwoju nanonauk i nanotechnolgii. Rynek nanobiotechnologii. Legislacja w nanotechnolgii.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studiujący ma wiedzę o powiązaniach różnych procesów biologicznych, chemicznych oraz fizycznych zachodzących w środowisku, zna wpływ nanoproduktów na organizmy żywe, rozumie związki między osiągnięciami nanobiotechnologii a możliwościami ich wykorzystania w życiu społeczno-gospodarczym. Potrafi wskazać i ocenić potencjalne zagrożenia związane z rozwojem nanobiotechnologii, krytycznie ocenić działania podejmowane w celu rozwiązania problemów związanych ze stosowaniem nanoproduktów, posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy oraz wykorzystania informacji z zakresu nanobiotechnologii z różnych źródeł i w różnej formie. Ma świadomość i rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i samodoskonalenia z zakresu zastosowania nanotechnologii w różnych obszarach życia, potrafi współpracować i pracować w grupie przyjmując różne role, ma świadomość społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za stosowanie nanobiotechnologii w produkcji rolniczej, przemysłowej, ochronie środowiska, produkcji żywności, medycynie; rozumie zasady etycznego postępowania w pracy zawodowej.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Mazurkiewicz A. (red.), 2007. Nanonauki i nanotechnologie. Stan i perspektywy rozwoju. Instytut Technologii i Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom.
2. Kelsall R.W., Hamley I.W., Goeghegan M. (red.), 2012. Nanotechnologie. Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa.
3. Allhoff F., Lin P. (ed.), 2009. Nanotechnology & Society. Current and Emerging Ethical Issues. Springer
4. Roco M., Bainbridge W.S. (ed.), 2007. Nanotechnology: Societal Implications II. Individual Perspectives. Springer
Literatura uzupełniająca:
1. NanoEthics – czasopismo.
2. Graur F., Elisei R., Szasz A., Neagos H.C., Meresan A., Furcea L., Neagoe I., Braicu C., Katona G., Diudea M., 2011. Ethical Issues in Nanomedicine. IFMBE Proceedings 36: 9-12.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: