Kultura żywego słowa z elementami retoryki 04-OKS-UKW-KZS-ST4
Treści kształcenia:
Wprowadzenie do problematyki kultury słowa. Mechanizm i fizjologia procesu mówienia. Ćwiczenia w zakresie sprawności artykulacji i wyrazistości mówienia. Zasady poprawnej wymowy polskiej. Ćwiczenia poprawnościowe. Emisja i higiena głosu, dykcja. Klasyczne i współczesne pojęcie i funkcje retoryki. Perswazyjne walory mowy. Ekonomiczność języka, pojęcie i istota perswazji. Retoryka a erystyka. Typy argumentacji i techniki argumentacyjne. Argumenty ad rem, ad hominem i ad personam. Retorsio argumenti.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant zna zasady poprawności artykulacji i akcentowania wyrazów i zdań w języku polskim oraz pojęcia: retoryka, perswazja, dialektyka, erystyka. Zna ważniejsze rodzaje argumentacji i technik argumentacyjnych, posiada umiejętność prawidłowego artykułowania i akcentowania wyrazów i zdań w języku polskim. Potrafi rozpoznawać i rozróżnianić podstawowe typy argumentacji: argumenty ad rem, ad hominem i ad personam, retorsio argumenti, itp. oraz rozpoznawać strategie manipulacyjne. Ma umiejętność zbudowania wypowiedzi z wykorzystaniem wybranych środków retorycznych i technik argumentacyjnych, ma świadomość znaczenia kultury osobistej i kultury wypowiedzi, nabywa umiejętności interpersonalnych powiązanych z komunikacją międzyludzką oraz ma świadomość odpowiedzialności za słowo i etykę języka
Literatura
Literatura podstawowa:
Korolko M., Sztuka retoryki. Przewodnik encyklopedyczny, Warszawa 1990;
Schopenhauer A., Erysytka (wydanie dowolne);
Retoryka, red. M. Skwara, Gdańsk 2008;
Beck G., Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji, przeł. E. Klej, Gliwice 2007;
Kram J., Zarys kultury żywego słowa, Warszawa 1988.
Literatura uzupełniająca:
Meyer M., Carrilho M. M., Timmermans B., Historia retoryki od Greków do dziś, Warszawa 2010;
Wieczorkiewicz B. Sztuka mówienia. Poradnik, Warszawa 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: