Biologia plonowania roślin 04-RO-BPR-SD2
Wykłady:
Wzrost i rozwój roślin. Produktywność, produkcyjność, plenność i plon. Dynamika gromadzenia biomasy i składników organicznych przez rośliny uprawne, ilość a jakość plonów. Ubytki i straty biomasy. Czynniki produkcyjności i plonowania roślin: genetyczne – zróżnicowanie gatunków, form i odmian; fizjologiczne – dynamika wzrostu i rozwoju, aktywność fotosyntezy i długość jej trwania, powierzchnia asymilacyjna, odporność na czynniki stresowe; siedliskowe i agrotechniczne (wpływ elementów siedliska oraz agrotechniki na produkcję i dystrybucję biomasy). Skutki oddziaływań ekologicznych w agrofitocenozie dla produkcyjności roślin uprawnych. Modelowanie roślin uprawnych.
Ćwiczenia:
Ocena strukturalnych elementów plonowania: zbóż, korzeniowych roślin okopowych, roślin bulwiastych, strączkowych, rzepaku i innych kapustowatych uprawianych na nasiona. Dynamika zmian ilości i jakości biomasy w cyklu życiowym jednorocznych i wieloletnich roślin pastewnych. Charakterystyka i ocena biologicznych i agrotechnicznych czynników plonowania oraz zjawisk ograniczających produkcyjność i plony roślin (dobór odmian, jakość materiału siewnego, stan roślin i łanu po wschodach, występowanie agrofagów, ubytki roślin, wyleganie, porastanie). Ocena struktury i architektury łanów. Zjawisko samoregulacji łanów roślin uprawnych – istota i uwarunkowania przyrodniczo-agrotechniczne. Biologiczne i agrotechniczne czynniki kształtujące jakość plonów, plony składników organicznych roślin uprawnych. Szacowanie plonów roślin uprawnych.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Byszewski W.; Biologiczne podstawy produkcyjności roślin. PWN Warszawa, 1977.
2. Górecki R.J., Grzesiuk S.; Fizjologia plonowania roślin Wyd. UWM Olsztyn, 2002.
3. Listowski A.; Agrofizjologiczne podstawy produkcyjności roślin. PWN Warszawa, 1979.
4. Listowski A.; (red.). Agroekologiczne podstawy uprawy roślin. PWN Warszawa, 1983.
5. Tarkowski Cz.; Czynniki warunkujące produkcyjność roślin. PWN Warszawa, 1978.
Literatura uzupełniająca:
1. Kreeb K. Ekofizjologia roślin. PWN Warszawa, 1979.
2. Monografie nt. Biologia plonowania ... (różne gatunki roślin uprawnych).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: