Chemia rolna 04-RO-CHROL-NP4
Wykłady:
Syntetyczne przedstawienie współczesnego rolnictwa w aspekcie zasad racjonalnego i efektywnego stosowania nawożenia roślin z uwzględnieniem ekologicznych uwarunkowań ochrony środowiska przyrodniczego. Zapoznanie studentów z czynnikami określającymi żyzność gleby i stan zaopatrzenia jej w składniki pokarmowe. Charakterystyka właściwości fizycznych i chemicznych różnych typów gleb uprawnych w tym ich, właściwości buforowych i sorpcyjnych oraz wskaźników charakteryzujących ich zakwaszenie. Ogólna charakterystyka makro- i mikroskładników w glebach użytkowanych rolniczo, źródła, formy przyswajalne oraz ich przemiany. Procesy prowadzące do uruchamiania, strat i immobilizacji składników pokarmowych w glebie. Czynniki wpływające na mobilność mikroelementów w glebie. Formy i zawartość mikroelementów w różnych typach gleb. Rola fizjologiczna makro - i mikroelementów, skład chemiczny roślin oraz ich potrzeby pokarmowe i nawozowe. Źródła materii organicznej i jej bilans oraz procesy humifikacji. Rola ochronna próchnicy w agro- i ekosystemach. Zapoznanie z asortymentem i właściwościami oraz z metodami produkcji nawozów mineralnych, naturalnych, organicznych oraz przeznaczonych do dolistnego stosowania, a także z nowoczesnymi technologiami nawożenia. Szczególny nacisk kładzie się na prezentację nowych metod żywienia roślin (zasady dolistnego dokarmiania roślin – makro - i mikroskładnikami, nawozy wieloskładnikowe), uwzględniających jakość plonu i wymogi ochrony środowiska, oraz na takie środki produkcji jak: nawozy pochodzenia organicznego, oraz asortyment nawozów do regulowania odczynu gleby. Nawożenie w alternatywnych systemach rolnictwa. Czynniki determinujące efektywność i opłacalność stosowanego nawożenia oraz metody ich obliczania. Gospodarowanie według zasad Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju rolnictwa.
Ćwiczenia:
Oznaczanie właściwości sorpcyjnych i wskaźników charakteryzujących zakwaszenie gleb użytkowanych rolniczo. Oznaczanie kwasowości czynnej, wymiennej i hydrolitycznej, określenie potrzeb wapnowania.
Oznaczanie i ocena wskaźników determinujących żyzność gleb użytkowanych rolniczo ze szczególnym uwzględnieniem zawartości węgla organicznego, azotu ogółem i jego form przyswajalnych ( N-NH4 i N-NO3). Obliczanie bilansu materii organicznej.
Oznaczanie zawartości N, P,K i Mg w oborniku i gnojowicy. Obliczanie dawki obornika i gnojowicy na podstawie struktury zasiewów i wyliczonego bilansu materii organicznej w gospodarstwie. Ustalenie dawki i terminu stosowania nawożenia naturalnego obliczanie ilości wprowadzonego N, P i K z wyliczoną dawką nawozów na podstawie uzyskanych wyników, zgodnie z zaleceniami dyrektywy azotanowej.
Oznaczanie zawartości przyswajalnych form fosforu i potasu w glebie metodą Egnera-Riehma, magnezu metoda Schachtschabela oraz wybranych mikroelementow. Klasyfikacja gleb do odpowiedniej klasy zasobności oraz ustalanie potrzeb nawozowych na podstawie uzyskanych wyników.
Oznaczanie zawartości azotu, fosforu i potasu w materiale roślinnym oraz ocena ich jakości. Określanie potrzeb pokarmowych badanych roślin uprawnych.
Obliczanie zawartości białka ogólnego w materiale roślinnym, oznaczanie zawartości skrobi w bulwach ziemniaka metodą Eversa, sacharozy w buraku cukrowym - określenie kierunku użytkowania badanych roślin na podstawie uzyskanych wyników.
Zasady dolistnego dokarmiania roślin - zapoznanie się z asortymentem nawozów dolistnych oraz zasady stosowania nawozów wieloskładnikowych – analiza jakościowa i ilościowa nawozów wieloskładnikowych.
Omówienie metod produkcji nawozów mineralnych – produkcja superfosfatu pojedynczego w warunkach laboratoryjnych. Efektywność i opłacalność nawożenia – obliczenie efektywności i opłacalności nawożenia na wybranych przykładach.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Grzebisz W., 2008. Nawożenie roślin uprawnych. Cz. 1 Podstawy nawożenia, cz. 2 Nawozy systemy nawożenia. PWRiL, Oddział w Poznaniu.
2. Gorlach E., Mazur T., 2001.Chemia rolna. Wydawnictwo Naukowe PWN, W-wa.
3. Mercik S. (redakcja). 2002. Chemia rolna, podstawy teoretyczne i praktyczne. Wydawnictwo SGGW, W-wa.
4. Lityński T., Jurkowska H. 1982. Żyzność gleby i odżywianie się roślin. PWN, W-wa.
5. Fotyma M., Mercik S. 1992. Chemia rolna. PWN, W-wa.
6. Łoginow W., Cwojdziński W., Andrzejewski J. 1990. Chemia rolna - przewodnik do ćwiczeń. ATR-Bydgoszcz.
7. Filipek T. 2003. Podstawy i skutki chemizacji agroekosystemów. Wydawnictwo AR Lublin.
8. Czuba R. (praca zbiorowa), 1996. Nawożenia mineralne roślin uprawnych, Wydawnictwo Police.
9. Czuba R., Mazur T. 1988. Wpływ nawożenia na jakość plonów. PWN, W-wa.
10. Czuba R. 1986, Nawożenie. PWRiL, W-wa.
Literatura uzupełniająca:
1. O’Neill P. 1998. Chemia środowiska. Wydawnictwo PWN, W-wa.
2. Wiąckowski S, Wiąckowska I., 1998. Globalne zagrożenia środowiska. Kielce Wydaw. Uczel. WSP.
3. Konfrontacja Systemów Rolniczych, wydaw. ATR Olsztyn, 1992, Komitet Uprawy Roślin Akademii Nauk (praca zbiorowa).
4. Rolnictwo i Gospodarka Żywnościowa w Polsce, (praca zbiorowa) Warszawa 2004, wydaw. Ministerstwo |Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
5. Kabata-Pendias A., Pendias H.1999 Biogeochemia pierwiastków śladowych, PWN Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: