Łąkarstwo 04-RO-LAK-NP7
Wykłady:
Geneza i rozmieszczenie zbiorowisk trawiastych na świecie, w Europie i w Polsce. Gospodarcze i pozarolnicze znaczenie użytków zielonych. Wpływ czynników abiotycznych i biotycznych (fito- i zoobiotycznych) na produkcyjność i wartość łąk i pastwisk. Rola procesów glebowych i glebotwórczych w kształtowaniu i ochronie gleb łąkowych. Różnorodność typologiczna i florystyczna zbiorowisk trawiastych w Polsce. Biologia roślin łąkowych. Skład chemiczny i substancje specyficzne runi pastwiskowej i łąkowej. Nawożenie. Sposoby użytkowania. Ekonomiczne i zdrowotne aspekty żywienia runią pastwiskową i łąkową. Plonowanie i ocena wartości użytkowej łąk i pastwisk. Projektowanie i organizacja pastwisk dla bydła mlecznego i mięsnego. Konserwacja pasz. Renowacja zdegradowanych użytków zielonych i zasady komponowania mieszanek siewnych w zależności od trwałości, siedliska, sposobu i intensywności użytkowania. Programy rolnośrodowiskowe i ich wpływ na kształtowanie zbiorowisk łąkowych.
Ćwiczenia
Realizowane są w czterech blokach tematycznych:
1. Gospodarczy podział traw, bobowatych, turzycowatych oraz ziół i chwastów. Charakterystyka morfologiczna, biologia i znaczenie gospodarcze około 30 gatunków traw, 10 gatunków z rodziny bobowate, a także wybranych gatunków z rodzajów turzyca, wełnianka, sit i skrzyp.
2. Pojęcia związane z gospodarka pastwiskową, systemy wypasu, planowanie pastwiska kwaterowego i wycena wydajności pastwisk metodami zootechniczną i analityczną.
3. Kompozycja mieszanek siewnych na trwałe i przemienne użytki zielone w zróżnicowanych warunkach siedliskowych i przy różnej intensywności ich eksploatacji.
4. Ćwiczenia terenowe na łąkach RZD w Minikowie
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2024/25Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: |
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Falkowski M., 1978, 86: Łąkarstwo i gospodarka łąkowa, W-wa, PWRiL.
2. Nawara Z. 2006. Flora Polski - Rośliny łąkowe. MULTICO W-wa.
3. Moraczewski R., 1986: Łąkarstwo, W-wa, PWN.
4. Rogalski M. Łąkarstwo, 2004: Kurpisz Poznań
5. Skrypty do ćwiczeń z łąkarstwa, Akademie Rolnicze.
6. Kozłowski S., Goliński P., Swędrzyński A. 1998: Trawy w barwnej fotografii i zwięzłym
opisie ich specyficznych cech. Wyd. Literackie Parnas
Literatura uzupełniająca:
1. Mały poradnik gospodarki pastwiskowej. 1994. ODR Minikowo.
2. Mały poradnik łąkarski. 1994. ODR Minikowo.
3. Wiadomości Melioracyjne i Łąkarskie – czasopismo
4. Fourrage – czasopismo Revue de L’Assotiation Francaise pour la Production Fourragere
5. Łąkarstwo w Polsce, Grassland Science in Poland
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: