Ogólna uprawa roli i roślin 04-RO-OURIR-SP4
Wykłady:
Istota i specyfika polowej produkcji roślinnej. Środowisko i siedlisko, elementy warunkujące rolniczą jakość siedliska. Reakcje roślin uprawnych na czynniki siedliskowe. Historia systemów użytkowania ziemi. Istota, cel i ewolucyjne zmiany gospodarki płodozmianowej. Przyrodnicze i agrotechniczne czynniki zmianowania roślin. Typy i rodzaje płodozmianów oraz ich zastosowania. Aktualne problemy i kierunki w zmianowaniu roślin. Elementy składowe i właściwości roli. Uprawa roli jako element agrotechniki. Cele i zadania uprawy roli. Sposoby i systemy uprawy roli. Przyrodnicze i gospodarcze uwarunkowania uprawy roli. Przyrodnicze i agrotechniczne uwarunkowania siewu. Metody i techniki siewu i sadzenia roślin. Pielęgnowanie roślin uprawnych – zadania, sposoby, zabiegi. Możliwości kształtowania struktury i architektury łanu roślin uprawnych. Rola chwastów w łanie roślin uprawnych. Zbiór roślin o różnych organach, częściach użytkowych oraz kierunkach użytkowania. Systemy produkcji roślinnej oraz jej przyrodnicze i agrotechniczne uwarunkowania. Rejonizacja polowej produkcji roślinnej.
Ćwiczenia:
Ważniejsze właściwości biologiczne oraz wymagania siedliskowo-agrotechniczne roślin zbożowych, okopowych, strączkowych, motylkowych drobnonasiennych, przemysłowych, energetycznych. Rozpoznawanie nasion i roślin uprawnych. Elementy zmianowania roślin i ich znaczenie w konstruowaniu zmianowań. Struktura zasiewów a dobór roślin do zmianowania w różnych warunkach siedliskowo-produkcyjnych. Możliwości i skutki upraszczania zmianowania roślin. Projektowanie zmianowań roślin uprawnych. Materiał siewny, ustalanie masy wysiewu. Rodzaje uprawek spulchniających, wyrównujących, ugniatających i kruszących rolę, ich wpływ na właściwości gleby i techniki wykonania. Zespoły uprawek oraz projektowanie uprawy roli, w tym uproszczonej pod różne grupy roślin uprawnych w zmianowaniach. Produkcyjne i agroekologiczne skutki zachwaszczenia pól uprawnych. Ważniejsze właściwości biologiczne i ekologiczne chwastów. Rozpoznawanie powszechnie występujących chwastów pól uprawnych. Sposoby ograniczania zachwaszczenia pól uprawnych. Agrotechniczne, biologiczne i chemiczne metody zwalczania chwastów. Herbicydy: substancje czynne, sposób i selektywność działania, toksyczność dla roślin, ludzi i zwierząt.
Ocena wybranych czynników siedliskowych i elementów rolniczej przestrzeni produkcyjnej w terenie. Identyfikacja elementów agrofitocenozy w różnych fazach rozwojowych i ocena ich stanu.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Efekty kształcenia
Student ma podstawową wiedzę z zakresu biologii i znaczenia gospodarczego roślin uprawnych oraz chwastów jako elementów agrofitocenozy. Zna pojęcia: produkcja roślinna, agrotechnika, elementy agrotechniki, ich istotę i specyfikę w różnych warunkach siedliskowych. Zna związki przyczynowo-skutkowe w zakresie siedliskowych, agroekologicznych i agrotechnicznych uwarunkowań polowej produkcji roślinnej. Studiujący rozpoznaje podstawowe rośliny uprawne i chwasty polowe po różnych organach i w różnych fazach rozwojowych. Potrafi projektować elementy agrotechniki roślin uprawy polowej w różnych warunkach siedliskowych
i gospodarczych. Student ma świadomość znaczenia polowej produkcji roślinnej dla ludzi, zwierząt gospodarskich i środowiska naturalnego oraz zagrożeń z nią związanych.
Literatura
Literatura podstawowa:
Praca zbiorowa. Red. A. Kotecki. 2020. Uprawa roślin. T. 1. Wyd. 1. ISBN 978-837717-339-8.
Jabłoński B. (red.) 1993. Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL Warszawa, 1993.
Krężel R., Parylak D., Zimny L. 1999. Zagadnienia uprawy roli i roślin. Wyd. AR Wrocław.
Domańska H. (red.). 1980. Ogólna uprawa roli i roślin – materiały pomocnicze do ćwiczeń. PWN Warszawa.
Piekarczyk M., Jaskulski D., 2016. Chwasty i ich zwalczanie – element polowej produkcji roślinnej. Wydawnictwa Uczelniane UTP w Bydgoszczy.
Literatura uzupełniająca:
Listowski A. (red.) 1983. Agroekologiczne podstawy uprawy roślin. PWN Warszawa.
Paradowski A. 2009. Atlas chwastów. Wydawnictwo Plantpress.
Kodeks dobrej praktyki rolniczej. Warszawa 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: