Żywienie człowieka 04-TZR-PRS-ZCZ-SP7
Wykłady:
Regulacja i integracja organizmu przy udziale układu nerwowego i hormonalnego. Regulacja pobierania pokarmu przez organizm. Budowa i rola układów: pokarmowego, krążenia, moczowego. Energia w pożywieniu – przemiany i bilans w organizmie człowieka. Niezbędne składniki odżywcze – biodostępność i rola w organizmie. Wartość odżywcza produktów spożywczych. Wzbogacanie wartości odżywczej produktów spożywczych. Główne składniki odżywcze w racji pokarmowej. Normy i zasady żywienia różnych grup ludności. Diety alternatywne i lecznicze. Pojęcie sposobu żywienia i stanu odżywienia. Metodologia badań sposobu żywienia na poziomie indywidualnym i populacyjnym. Profilaktyka chorób dietozależnych. Bezpieczeństwo zdrowotne żywności i żywienia.
Ćwiczenia:
Zasady racjonalnego żywienia. Zalecenia żywieniowe dla różnych grup ludności (dzienne racje pokarmowe). Czynniki ryzyka dla występowania chorób dietozależnych. Alternatywne sposoby żywienia. Zapotrzebowanie energetyczne człowieka, określanie podstawowej i całkowitej przemiany materii, wartość kaloryczna pożywienia. Praktyczna realizacja norm żywienia - określanie zapotrzebowania organizmu na składniki pożywienia, układanie i ocena jadłospisów. Metody badania sposobu żywienia, ocena żywienia na podstawie analizy spożycia produktów żywnościowych (ocena własnego sposobu żywienia się na podstawie wywiadu żywieniowego) Ocena stanu odżywienia; metody pomiaru i interpretacja wybranych wskaźników antropometrycznych i biochemicznych.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Gawęcki J., Hryniewiecki L. (red.): Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, Warszawa 1998 r.,
2. Gawęcki J. i wsp.: Żywienie człowieka chorego. PWN, Warszawa 2001 r.,
3. Ziemlański Ś: Normy żywienia człowieka. Fizjologiczne podstawy. PWN, Warszawa 2001 r.
Literatura uzupełniająca:
1. Rosołowska-Huszcz D: Żywienie a regulacja hormonalna, Wydawnictwo SGGW, 2005 r.,
2. Bujko J. (red.): Podstawy dietetyki, Wyd. SGGW, 2006 r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: