Bioaktywne składniki roślin w biotechnologii żywności 04-TZR-TPR-BSRBZ-SD3
Wykłady:
Roślinne metabolity wtórne – rodzaje, ich występowanie i zastosowanie. Zastosowanie kultur in vitro (kultury tkankowe i komórkowe roślin) w pozyskiwaniu pożądanych substancji bioaktywnych: prowadzenie kultur, sposoby pozyskiwania substancji bioaktywnych, wydajność metod. Wpływ czynników stresowych na biosyntezę metabolitów wtórnych; stosowanie elicytorów. Pędy i kiełki jako źródło wtórnych metabolitów: obrót, produkcja i ich zastosowanie.
Ćwiczenia:
Techniki kultur in vitro: planowanie i zakładanie kultur komórkowych i tkankowych: podstawowe parametry technologiczne, pożywki. Kiełki: pozyskiwanie materiału do ekstrakcji wtórnych metabolitów, biomasa, plon handlowy, wydajność stosowanych systemów, właściwości sensoryczne, stosowanie promieniowania UV. Pozyskiwanie wtórnych metabolitów z kwiatów, retencja substancji bioaktywnych w zależności od sposobu przetwarzania i utrwalania kwiatów (przechowywanie, suszenie, liofilizacja, mrożenie). Oznaczanie ilościowe i jakościowe wybranych wtórnych metabolitów (spektrometria i techniki rozdziału substancji: chlorofile, karoteny, ksantofile, antocyjany, zw. fenolowe, pojemność antyoksydacyjna).
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Efekty kształcenia
Student potrafi zdefiniować wtórne metabolity pochodzenia roślinnego i zna możliwości i znaczenie ich wykorzystania w żywieniu człowieka. Student zna podstawowe technologie pozyskiwania bioaktywnych substancji z materiału roślinnego oraz kultur in vitro. Student potrafi zidentyfikować wtórne metabolity w systemach roślinnych oraz określić możliwości ich zastosowania w produkcji żywności. Jest w stanie przeprowadzić podstawowe pomiary jakościowe i ilościowe substancji bioaktywnych w różnych systemach ich pozyskiwania. Dzięki swoim umiejętnościom może zaplanować i zastosować kultury in vitro do uzyskania pożądanych metabolitów wtórnych. W trakcie zajęć nabywa zdolności wyboru, pozyskiwania i interpretacji danych, na podstawie których potrafi sporządzić sprawozdanie jak i też przedstawić je w formie krótkiej prezentacji. Student jest świadomy różnorodności, zmienności i znaczenia poszczególnych składników w produkcji żywności. Jest zdolny do pracy w zespole, jest świadom znaczenia jakości i funkcji żywności w kształtowaniu zdrowego i ekologicznego modelu społeczeństwa.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bednarski, W., Repsa, A. (2003): Biotechnologia żywności. WNT, wyd. 2 popr., Warszawa, 498 s.
2. Szewczyk, K.W. (2003): Technologia biochemiczna, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 291 s.
3. Woźny, A., Przybył, K. (2007): Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom II. Komórki In vitro. Wyd. Nauk. UAM, Poznań.
Literatura uzupełniająca:
1. Leśniak, W. (2002): Biotechnologia żywności : procesy fermentacji i biosyntezy. Wrocław, Wydaw. Akademii Ekonom. im. O. Langego.
2. Grajek, W. (2007): Przeciwutleniacze w żywności. Aspekty zdrowotne, technologiczne, molekularne i analityczne. WNT, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: