Jakość i bezpieczeństwo płodów rolnych 04-TZR-TPR-JIBPR-SD2
Wykłady:
Determinanty decydujące o jakość i bezpieczeństwie produktów rolniczych. Podstawowe pojęcia i definicje dotyczące jakość oraz bezpieczeństwa żywności. Działalność rolnicza a jej wpływ na środowisko oraz na jakość, bezpieczeństwo żywności i produktów rolniczych. Stosowanie środków produkcji w nowoczesnym rolnictwie i ich wpływ na jakość żywności Ocena jakości surowców i żywności oraz modelowanie ich jakości i „bezpieczeństwa”. Systemy certyfikacji w przemyśle spożywczym. Pojęcie jakości i sposoby jej zapewnienia. Kryteria oceny jakości płodów rolnych z uwzględnieniem różnych kierunków użytkowania. Systemy zarządzania (ISO 8402). Analiza zagrożeń. Krajowe systemy jakości i bezpieczeństwa w tym zintegrowane zarządzanie i nadzór produkcji rolniczej. Jakość i bezpieczeństwo systemów w Unii Europejskiej. Dobra Praktyka Rolnicza (GAP); Systemy Zintegrowanej Produkcji Rolniczej (IAPS), Systemy zarządzania (ISO 8402) i zabezpieczenia jakości. Analiza zagrożeń, krajowe systemy jakości i bezpieczeństwa w tym zintegrowane zarządzanie produkcji rolniczej i nadzór nad jej jakością. Zasady zarządzania jakością.. Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności (GAP, GMP/GHP i HACCP). Charakterystyka norm ISO 22000, 22003, 22004 i 22005. Charakterystyka standardów GLOBALGAP, BRC i IFS. Zarządzanie jakością wg normy ISO 9001. Charakterystyka norm ISO 9000 i 9004Certyfikacja systemu zarządzania jakością.
Efekty kształcenia
Student zna elementarną terminologię oraz ugruntowaną wiedzę dotyczącą podstawowych pojęć i definicji dotyczących jakości oraz bezpieczeństwa żywności dostosowaną do kierunku technologia żywności i żywienie człowieka. Potrafi scharakteryzować, ekonomiczno prawne systemy zarządzania zintegrowanej polityki rolnej, które w dobie intensyfikacji technologii i produkcji, przyczyniać się mogą do wytwarzania „bezpiecznych”, prozdrowotnych o dobrej jakości żywności. Ma poszerzoną wiedzę z zakresu gospodarki żywnościowej oraz systemami zintegrowanej polityki rolnej, które w dobie intensyfikacji produkcji, przyczyniać się mogą do wytwarzania „bezpiecznych”, prozdrowotnych o dobrej jakości płodów rolnych. Potrafi praktycznie zastosować uzyskaną wiedzę w pracy zawodowej związanej z żywieniem człowieka Potrafi, stosując odpowiednie technologie, pozyskiwać, oraz analizować dane pochodzące z różnych źródeł (w tym obcojęzycznych) odnoszące się do technologii żywności i żywienia człowieka, potrafi porozumiewać się z różnymi podmiotami. Wykazuje znajomość podstawowych kategorii pojęciowych i terminologii związanej z jakością żywności. Student potrafi praktycznie zastosować uzyskaną wiedzę w pracy zawodowej oraz w prowadzonych badaniach, projektach, dotyczącej oceny jakości żywności. Posiada umiejętności w poszerzaniu istniejącej wiedzy oraz umiejętności w obsługiwaniu najnowszej aparatury do oznaczeń chemicznych. Potrafi wykonać ekspertyzę surowców i produktów żywnościowych posługując się sprzętem laboratoryjnym oraz aparaturą kontrolno-pomiarową. Po zakończeniu przedmiotu jest aktywny w pracach, dotyczących oceny wytwarzania „bezpiecznej”, prozdrowotnej o dobrej jakości żywności. Otwarty na poszerzanie nabytej i istniejącej wiedzy z jego dyscypliny Potrafi współdziałać z innymi studentami w tworzonych grupach pełniąc różne role oraz określić stopień ważności realizacji określonego przez siebie lub innych zadań oraz ustalić priorytety w pracy zespołowej. Jest kreatywny w rozwiązywaniu problemów potrzebnych w działalności zawodowej, potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Ozimek I. 2006, Bezpieczeństwo żywności w aspekcie ochrony konsumenta w Polsce, Warszawa; Wydawnictwo SGGW,
2. Sikorski Z. E. 2006, Chemia żywności. Skład, przemiany i właściwości żywności. Wyd. IV, WNT, Warszawa.
3. Witrowa-Rajchert D., Nowak D. 2006, Jakość i bezpieczeństwo żywności : uwarunkowania surowcowe, technologiczno-produkcyjne i prawne; Wydawnictwo SGGW.
Literatura uzupełniająca:
1. Nogala-Kałucka M. 2013, Analiza żywności: wybrane metody jakościowych i ilościowych oznaczeń składników żywności, Wyd. UP Poznań.
2. Tajner-Czopek A., Kita A. 2005, Analiza żywności - jakość produktów spożywczych, AWA, Wrocław.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: