Metody badań bezpieczeństwa zdrowotnego żywności pochodzenia roślinnego 04-TZR-TPR-MBZR-SD2
Wykłady:
Znaczenie grzybów w gospodarce człowieka i przyrodzie; Technika PCR - metoda molekularna stosowana w diagnostyce mikroorganizmów w produktach żywnościowych; Wykorzystanie metod molekularnych w ilościowej analizie - Real Time; Mikotoksyny - definicja, działanie, przegląd mikotoksyn. Molekularne metody identyfikacji grzybów stanowiących zagrożenie toksykologiczne oraz ich genów warunkujące tworzenie mikotoksyn. Biologiczne działanie mikotoksyn wytwarzanych przez grzyby bytujące w żywności; Wpływ środków ochrony roślin i ich pozostałości na jakość płodów rolnych i żywności; Oddziaływania biotyczne między mikroorganizmami, zastosowanie właściwości fungistatycznych mikroorganizmów w ochronie roślin i produkcji biopreparatów; Skażenie mikologiczne pomieszczeń produkcyjnych szkodliwość dla ludzi, wpływ na czystość mikrobiologiczną i jakość produkowanej oraz przechowywanej żywności.
Ćwiczenia:
Grzyby infekujące zboża, warzywa i owoce oraz bezpieczeństwo żywności z nich wytworzonej; Izolacja grzybów z produktów spożywczych metodami standardowymi na pożywkach; Podstawy mikroskopowej identyfikacji grzybów powodujących psucie się żywności i wytwarzających substancje toksyczne; Mikotoksynotwórcze grzyby rodzajów Aspergillus, Fusarium, Penicillium i zagrożenia wynikające z ich obecności w produktach żywnościowych; Izolacja DNA na potrzeby techniki PCR z produktów żywnościowych zainfekowanych grzybami, metody izolacji DNA; Identyfikacja molekularna grzybów i genów odpowiedzialnych za tworzenie mikotoksyn w wyizolowanym DNA - nastawienie reakcji PCR, odczynniki, elektroforeza, wynik reakcji; Oddziaływania pośrednie i bezpośrednie między grzybami (antybioza). Poszukiwanie szczepów grzybów o silnych właściwościach antagonistycznych - test biotyczny - weryfikacja zdolności różnych izolatów Trichoderma i Gliocladium do ograniczania rozwoju patogenów; Określenie wpływu środków konserwujących na drobnoustroje, chemiczne utrwalanie żywności, badanie skuteczności utrwalania; Komercyjne testy w badaniach skażenia produktów żywnościowych; Testy immunologiczne w detekcji szkodliwych mikroorganizmów (Agrinostics kits).
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2016/17Z: |
Efekty kształcenia
Student dysponuje pogłębioną wiedzą dotyczącą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego surowców i produktów pochodzenia roślinnego pod względem mikologicznym. Ma wiedzę dotyczącą zanieczyszczenia żywności pochodzenia roślinnego przez metabolity wtórne grzybów mikroskopowych i ich wpływu na zdrowie człowieka. Potrafi wykonać analizę jakościową żywności pochodzenia roślinnego ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji w niej grzybów potencjalnie mikotoksynotwórczych posługując się technikami molekularnymi i immunologicznymi. Posiada umiejętność pracy doświadczalnej w laboratorium molekularnym oraz interpretacji uzyskanych wyników. Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję żywności wysokiej jakości i wpływu jakości żywności na zdrowie człowieka.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Kryczyński S. Weber Z., 2010. Fitopatologia t.1, Podstawy fitopatologii (wybrane zagadnienia).
2. Marcinkowska J., 2003. Oznaczanie rodzajów grzybów ważnych w patologii roślin, SGGW Warszawa (wybrane zagadnienia).
3. Słomski R., 2004. Przykłady analiz DNA. AR w Poznaniu.
Literatura uzupełniająca:
1. Borecki Z., 2001. Nauka o chorobach roślin. PWRiL Warszawa (wybrane zagadnienia).
2. Magan N., Olsen M., 2004. Mycotoxins in food: detection and control. Cambridge: Woodhead Publishing Limited ; Boca Raton : CRC Press, cop. 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: