Opakowalnictwo i przechowalnictwo towarów 04-TZR-TPR-OPT-SD1
Wykłady:
Techniczno- ekologiczne aspekty rozwoju opakowań stosowanych w przemyśle spożywczym. COBRO. Funkcje, rodzaje, podział opakowań, materiały opakowalnicze (tworzywa sztuczne, papier, szkło, metal, laminaty), i zastosowanie. Opakowania pasywne i aktywne. Opakowania jadalne. Znakowanie opakowań oraz sposoby identyfikacji towaru (kody kreskowe EAN). Systemy pakowania żywności pochodzenia roślinnego oraz ich praktyczne zastosowanie. Nowoczesne trendy w opakowalnictwie. Procesy życiowe i zmiany fizjologiczne zachodzące podczas przechowywania warzyw i owoców. Zmiany organoleptyczne i fizykochemiczne zachodzące podczas przechowywania produktów. Nowoczesne technologie przechowywania owoców i warzyw krótko-, średnio- i długotrwałych.
Ćwiczenia:
Badanie zmian organoleptycznych i fizykochemicznych surowców i produktów podczas ich krótko- i długotrwałego przechowywania. Sposoby zabezpieczania surowców i produktów przechowywanych w warunkach kontrolowanych i stymulowanych (shelf life- tzw. „życia na półce”). Badanie zmian organoleptycznych i fizykochemicznych pod kątem wpływu opakowania na produkt z uwzględnieniem opakowań pasywnych i aktywnych. Ocena oznakowania opakowań.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu student posiada podstawową wiedzę w zakresie technologii opakowań i systemów pakujących stosowanych w produkcji żywności pochodzenia roślinnego. Ma wiedzę na temat procesów zachodzących podczas przechowywania towarów. Student zna zasadnicze wymogi dotyczące opakowań w zależności od rodzaju surowca wzgl. produktu oraz ich przeznaczenia w obrocie handlowym z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań i trendów w opakowalnictwie. Po zakończeniu przedmiotu student zna fizjologię opakowanych produktów roślinnych oraz potrafi ocenić pożądane i niepożądane zmiany technologiczne i jakościowe, jak i przydatność dla opakowywanego produktu. Student zna różnorakie materiały opakowalnicze i systemy pakowania oraz potrafi je zastosować do danego produktu. Posiada umiejętności podejmowania standardowych działań z wykorzystaniem odpowiednich metod, technik, technologii w przechowywaniu towarów. Po zakończeniu przedmiotu student jest świadomy znaczenia i wpływu zastosowanych materiałów opakowalniczych i systemów pakowania na jakość i zdolność przechowalniczą produktów pochodzenia roślinnego. Potrafi określić skutki zastosowanej metody przechowywania surowców pochodzenia roślinnego dla środowiska naturalnego. Student jest aktywny w pogłębianiu wiedzy z zakresu opakowań i opakowalnictwa, uwzględniając również aspekty ekologiczne i ekonomiczne.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Ankiel- Homa M., Korzeniowski A., Czaja- Jagielska N., 2011. Innowacje w opakowalnictwie. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
2. Czerniawski, B., Michniewicz, J. (1998): Opakowania żywności. Agro Food Technology, Czeladź, 991 s.
3. Gajewski, M. 2005. Przechowalnictwo warzyw. Wyd. SGGW, Warszawa,
4. Lisińska-Kuśnierz M., Cholewa A., 2006, Przechowalnictwo i transport towarów. Wybrane zagadnienia, AE, Kraków.
Literatura uzupełniająca:
1. Juśkiewicz M., Panfil-Kuncewicz H. 1999. Materiały opakowaniowe i opakowania w przemyśle spożywczym. Skrypt. Wydawnictwo ART Olsztyn.
2. Czasopisma fachowe, np. Opakowanie od roku 2002, Przemysł spożywczy od roku 2002, Przemysł fermentacyjny i owocowo-warzywny od roku 2002, Hasło Ogrodnicze.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: