Podstawy prawa żywnościowego 04-TZR-TPR-PPZ-SD1
Wykłady:
Podstawowe pojęcia z zakresu prawa żywnościowego (prawne pojęcie żywności, artykułu rolno-spożywczego i standardu produktu żywnościowego). Istota, zadania i cele prawa żywnościowego. Źródła prawa żywnościowego. System bezpieczeństwa żywności (istota i zadania). Kategorie prawa żywnościowego, np. suplementy diety, środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Dodatki do żywności. Znakowanie żywności i prawna ochrona oznaczeń dotyczących jakości produktów żywnościowych. Prawidłowa informacja o żywności. Produkty ekologiczne i tradycyjne. Produkty genetycznie modyfikowane. Procedura zakazu wprowadzenia do obrotu żywności, procedura wycofania z rynku. System organizacji urzędowej kontroli żywności. Odpowiedzialność (sankcje) prawna (cywilna, karna i administracyjna) z tytułu nieprzestrzegania prawa żywnościowego, ryzyko prawne producenta i konsumenta. Higiena, produkcja i obrót żywnością.
Efekty kształcenia
Student ma poszerzoną wiedzę z zakresu nauk ekonomiczno-prawnych ze szczególnym uwzględnieniem prawa i gospodarki żywnościowej oraz problematyki edukacji żywieniowej. Student dysponuje szeroką wiedzą z zakresu towaroznawstwa żywności pochodzenia roślinnego z uwzględnieniem metod analizy jakości i zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego surowców i produktów pochodzenia roślinnego. Student potrafi uwzględniając prawo żywnościowe wskazać odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne, technologię oraz wyposażenie w maszyny i urządzenia współcześnie stosowane w technologii żywności. Ocenia oddziaływanie technologii produkcyjnych na jakość produktu żywnościowego. Zna współczesne trendy w technologii żywności. Student potrafi z uwzględnieniem prawa żywnościowego projektować produkty żywnościowe pochodzenia roślinnego z uwzględnieniem aktualnych trendów w produkcji żywności, współczesnych technologii, nowoczesnych technik przetwórczych, a także preferencji konsumentów i możliwości komercjalizacji oraz ulepszać metodami nowoczesnymi surowiec roślinny do przetwórstwa żywności. Student znając podstawy prawa żywnościowego prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga powstające problemy i dylematy pojawiające się w czasie wykonywania zawodu. Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy i kreatywny, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Jeżyńska B., Oleszko A., 2003. Prawo rolne i żywnościowe : zarys wykładu, Zakamycze, Kraków.
2. Nitecka E. Obiedziński M. (red.), 2000. Prawo żywnościowe Unii Europejskiej Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa.
3. Taczanowski M., 2009. Prawo żywnościowe w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej, Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Ozimek I., 2012. Ochrona konsumenta na rynku żywności. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
2. Wrześniewska-Wal I.,2008. Żywność genetycznie zmodyfikowana. Aspekty prawne, Wydawnictwo UW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: