Towaroznawstwo surowców i produktów pochodzenia roślinnego 04-TZR-TSPPR-SD2
Wykłady:
Wprowadzenie do towaroznawstwa. Metody stosowane w ocenie towaroznawczej, ocena sensoryczna, metody analizy jakości surowców i produktów pochodzenia roślinnego. Systemy zarządzania jakością: m.in. ISO 9000, standardy jakości żywności (IFS, BRC) na przykładach. Klasyfikacja surowców i produktów pochodzenia roślinnego w aspekcie żywieniowym i technologicznym. Towaroznawstwo surowców i produktów pochodzenia roślinnego (owocowo-warzywnych, zbożowych, przypraw i używek, produktów ubocznych), definicje, klasyfikacja, charakterystyka, jakość technologiczna, wartość użytkowa i możliwości zastosowania surowca i produktu w różnych gałęziach przemysłu, czynniki kształtujące przydatność technologiczną materiału pochodzenia roślinnego, zafałszowania. Ocena towaroznawcza (cel, istota, znaczenie) i sposób jej przeprowadzania, podstawowe wyróżniki jakościowe, cel i istota normalizacji, normy, rodzaje norm, kontrola jakości.
Ćwiczenia:
Charakterystyka i klasyfikacja poszczególnych grup surowców i produktów pochodzenia roślinnego z uwzględnieniem ich własności fizykochemicznych, sensorycznych i użytkowych oraz technologii pozyskiwania i przetwarzania na podstawie obowiązujących norm i standardów jakości. Metody oceny jakości, analiza porównawcza produktów tej samej grupy towarowej pod względem ich jakości technologicznej, prozdrowotnej, dyspozycyjności, właściwości sensorycznych (akceptacja konsumenta), funkcjonalności, substancji niepożądanych. Towaroznawcza ocena wybranych surowców i produktów (owoce południowe i orzechy, wyroby cukiernicze, kawa, herbata, kakao i inne). Innowacja produktowa i procesowa a ocena towaroznawcza. Tworzenie norm dotyczących klasyfikacji nowych i mało znanych surowców i produktów na podstawie założeń zawartych w normach ogólnych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu student potrafi scharakteryzować surowce, półprodukty i produkty pochodzenia roślinnego oraz ocenić ich jakość, przydatność technologiczną i wartość odżywczą. Student zna uwarunkowania prawne, a w szczególności normy polskie i unijne. Po zakończeniu przedmiotu student potrafi dokonać oceny jakościowej produktów pochodzenia roślinnego, charakteryzując w sposób pewny i systematyczny cechy składowe jakości badanego towaru (pożądane jak i niepożądane). Student zna klasyfikację produktów pochodzenia roślinnego oraz potrafi ocenić ich wartość technologiczną i żywieniową na tle stosowanych metod przetwarzania i utrwalania. Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję żywności wysokiej jakości. Student jest świadomy szerokiej gamy czynników kształtujących jakość produktu i jest przygotowany do dalszego pogłębiania wiedzy w zakresie produkcji żywności.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Świderski F., Waszkiewicz-Robak B., 2010. Towaroznawstwo żywności przetworzonej z elementami technologii. Wydawnictwo SGGW.
2. Pachołek B., Zmudziński W., Podsiadłowska J., 2009. Towaroznawstwo żywności
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego.
3. Flaczyk E. red. 2011. Towaroznawstwo żywności pochodzenia roślinnego. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego.
Literatura uzupełniająca:
1. Cichoń Z. red. et.al., 2009. Towaroznawstwo żywności : podstawowe metody analityczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego.
2. Czasopisma: 1. Przemysł Spożywczy, 2. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, 3. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość., 4. Przegląd Piekarski i Cukierniczy, 5. Przegląd Zbożowo – Młynarski.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: