Analiza instrumentalna w farmakognozji 04-ZIF-AIF-SP3
Wykłady:
Metody spektroskopowe- podział. Światło jako fala elektromagnetyczna. Podstawy spektrometrii UV-VIS, aparatura, zastosowanie UV-VIS w analizach jakościowej i ilościowej. Spektroskopia w podczerwieni – podstawy teoretyczne. Spektroskopia IR z transformacją Fourier’a, techniki pomiarowe i zasady interpretacji widm w podczerwieni. Spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego – podstawy teoretyczne, aparatura i zastosowanie. Polaryzacja światła. Polaryzatory. Polarymetria. Prawa odbicia i załamania światła. Refraktometria. Metody chromatograficzne – klasyfikacja, podstawowe pojęcia i definicje. Chromatografia gazowa – aparatura, wybór parametrów analizy, zastosowanie. Wysokosprawna chromatografia cieczowa – aparatura, fazy ruchome w chromatografii cieczowej. Wybór technik chromatograficznych i aspekty praktyczne HPLC. Zastosowanie technik chromatograficznych w farmakognozji. Analiza elementarna związków organicznych w roślinach zielarskich.
Ćwiczenia:
Zastosowanie metod UV-VIS (identyfikacja chlorofili oraz ilościowe oznaczanie glikozydów kardenolidowych) Wykorzystanie spektroskopii IR w badaniach struktury związków naturalnych występujących w roślinach zielarskich. Badanie tożsamości olejków eterycznych na podstawie pomiarów współczynników załamania światła i skręcalności właściwej. Wykorzystanie metod HPLC i GC do jakościowego i ilościowego oznaczania fenolokwasów występujących w roślinach zielarskich. Oznaczanie składu chemicznego materiałów roślinnych z wykorzystaniem autoanalizatorów.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studiujący posiada wiedzę z zakresu metod i instrumentów wykorzystywanych do analizy składu chemicznego roślin leczniczych. Zna zasady działania wybranej aparatury i potrafi dobrać metodę instrumentalną w zależności od rodzaju oznaczanego składnika co daje możliwość praktycznego zastosowania tej wiedzy w procesach technologicznych. Posiada umiejętność pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ich oceny i krytycznej analizy oraz stosuje technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji związanych ze studiowanym kierunkiem. Wykorzystuje metody pozwalające na ustalenie tożsamości surowców zielarskich, analizę jakościową i ilościową związków czynnych i standaryzację surowca. Posiada umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej. Jest gotów do ciągłego dokształcania i doskonalenia w zakresie zielarstwa i fitoterapii oraz krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Szczepaniak W., 1996. Metody instrumentalne w analizie chemicznej, PWN, Warszawa.
2. Witkiewicz Z., 1995. Podstawy chromatografii, WNT, Warszawa.
3. Silverstein R.M., Webster F.X., Kiemle D.J., 2007. Spektroskopowe metody identyfikacji związków organicznych, PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Kryściak J., 1999. Chemiczna analiza instrumentalna, PZWL, Warszawa.
2. Gambuś F., Wieczorek J., 2013. Analiza instrumentalna dla studentów kierunku Rolnictwo i Ochrona Środowiska, Wydawnictwo Uniwersytetu Rolniczego, Kraków.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: