Chemia analityczna 04-ZIF-CHEMA-SP2
Wykłady:
Podział chemii analitycznej na jakościową i ilościową. Systematyka metod analitycznych. Podstawy analizy wagowej i objętościowej. Sprzęt i czynności niezbędne do wykonania analiz. Strącanie osadu, sączenie, przemywanie, spalanie/suszenie. Zanieczyszczenia przez okluzję i adsorpcję. Rekrystalizacja. Miareczkowanie. Naczynia miarowe. Przygotowywanie roztworów o określonym stężeniu z naważki i przez rozcieńczanie. Zasady działania i dobór wskaźników miareczkowania. Metody standaryzacji. Podział metod objętościowych. Analiza alkacymetryczna, strąceniowa i redoksymetryczna. Stosowane roztwory standardowy i przykłady oznaczeń.
Ćwiczenia:
Obliczenia związane z przygotowaniem roztworów z naważki substancji stałej lub przez rozcieńczenie. Obliczenia związane z oznaczaniem składników metodami: wagowymi objętościowymi tj. alkacymetrycznymi, strąceniowymi i redoksymetrycznymi. Zasady obliczeń związane ze standaryzacją roztworów.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Efekty kształcenia
Student ma podstawową wiedzę w zakresie chemii analitycznej pozwalającą na zrozumienie treści przedmiotów kierunkowych. Zna elementarną terminologię dotyczącą analityki chemicznej. Potrafi określić metodę analityczną w kontekście wykorzystywanych w jej trakcie typów reakcji chemicznych. Zna metody i szkło miarowe wykorzystywane w trakcie analiz ilościowych. Posiada umiejętności pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ich oceny i krytycznej analizy oraz stosuje technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji. Nabywa umiejętność rozumienia zjawisk chemicznych leżących u podstawy analizy chemicznej. Posiada umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej podczas planowania i wykonywania analiz. Jest gotów do ciągłego dokształcania i doskonalenia oraz krytycznej oceny posiadanej wiedzy. W przypadku trudności zasięga opinii ekspertów.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Hulanicki A: Współczesna chemia analityczna. Wybrane zagadnienia. PWN, Warszawa, 2001 r.,
2. Namieśnik J., Jamrógiewicz Z: (red.): Fizykochemiczne metody kontroli zanieczyszczeń środowiska. WNT, Warszawa, 1998 r.,
3. Dojlido J., Zerbe J: Instrumentalne metody badania wody i ścieków. Arkady, Warszawa 1997 r.,
4. Kettle S.,F.,A: Fizyczna chemia nieorganiczna, PWN, 1999 r.,
5. Minczewski J., Marczenko Z: Chemia analityczna t. 2 Chemiczne metody analizy ilościowej, PWN, 2008 r.,
6. Maćkowska E., Gogolin R: Nieorganiczna analiza ilościowa, Wydawnictwa Uczelniane ATR, Bydgoszcz 1999 r.
Literatura uzupełniająca:
1. Szczepaniak W: Metody instrumentalne w analizie chemicznej. PWN, Warszawa, 1996 r.,
2. Witkiewicz Z: Podstawy chromatografii. WNT, Warszawa, 2000 r.,
3. Cygański A: Metody spektroskopowe w chemii analitycznej. WNT, Warszawa, 1993 r.,
4. Cygański A: Metody elektroanalityczne. WNT, Warszawa, 1995 r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: