Praktyka zawodowa 04-ZIF-PZ-SP4
Zajęcia terenowe:
Zapoznanie się z zasadami funkcjonowania zakładu pracy, gospodarstwa rolnego, sklepu, zapoznanie się BHP obowiązującymi na stanowisku praktyk oraz metodami zarządzania i polityką kadrową. Poznanie technologii produkcji surowców zielarskich, produktów leczniczych, kosmetycznych i żywności.
Poznanie norm prawnych obowiązujących w obrocie surowcami zielarskimi, lekami ziołowymi, suplementami diety, kosmetykami, żywnością ekologiczną oraz zasad prowadzenia sklepów zielarsko-medycznych. Poznanie zasad organizacji pracy i marketingu firmy. Poznanie zasad współpracy i skutecznej komunikacji.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2024/25L: |
Efekty kształcenia
Sudent zna prawne i ekologiczne aspekty zbioru ziół ze stanowisk naturalnych oraz metody, techniki i narzędzia wykorzystywane w uprawie roślin leczniczych.
Zna składniki czynne występujące w roślinach leczniczych i kosmetycznych, ich kierunek i mechanizm działania. Zna metody identyfikacji makroskopowej i mikroskopowej surowców zielarskich oraz podstawowe zanieczyszczenia mikrobiologiczne roślin zielarskich. Posiada wiedzę z zakresu zasad racjonalnego żywienia oraz dietetyki mające zastosowanie w obsłudze klienta sklepu zielarsko-medycznego i ekologicznego. Zna ekonomiczne uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnego o profilu zielarskim. Zna przepisy prawa odnoszące się do obrotu lekami ziołowymi i suplementami diety.
Potrafi analizować zjawiska wpływające na wielkość i jakość produkcji zielarskiej i stanu środowiska przyrodniczego. Określa właściwości i cele stosowania leków roślinnych, suplementów diety i żywności funkcjonalnej. Stosuje odpowiednie metody i technologie pozyskiwania surowców zielarskich ze stanu naturalnego i z upraw. Potrafi przeprowadzić analizę ilościową i jakościową związków czynnych oraz standaryzację surowca zielarskiego. Posiada umiejętność pracy w zespole. Jest gotów do oceny skutków wykonywanej działalności w zakresie rolnictwa i środowiska społecznego. Potrafi doradzić odpowiedni preparat ziołowy w oparciu o zalecenia lekarskie. Wykazuje chęć do ciągłego dokształcania się w zakresie zielarstwa i fitoterapii.
Literatura
Literatura podstawowa:
W zależności od charakteru podmiotu gospodarczego lub gospodarstwa rolnego i powierzonych zadań.
Literatura uzupełniająca:
Wymieniona w sylabusach przedmiotów kierunkowych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: