Technologie informacyjne 04-ZIF-TI-SP1
Wykłady:
Podstawowe definicje, rola i miejsce informatyki we współczesnej cywilizacji. Pojęcie systemów liczbowych i jednostki informacji. Podział oprogramowania komputerów i języków programowania. Budowa i podstawowe elementy składowe komputera osobistego. Struktura i podstawowe elementy budowy sieci komputerowych. Rozwój oprogramowania komputerów i pakiety programowe z różnych dziedzin zastosowań. Pojęcie algorytmu i algorytmizacja problemów. Rodzaje zastosowań komputerów i tendencje rozwojowe. Rozwój języków i zastosowań technologii internetowych.
Ćwiczenia:
Oprogramowanie biurowe. Zaawansowane funkcje edytora testów MS Word (konspekty numerowane, korespondencja seryjna). MS Excel – idea działania arkusza, adresy względne i bezwzględne, formuły, wykresy. Funkcje wbudowane. Wykonanie prezentacji w MS PowerPoint z wykorzystaniem dokumentów utworzonych w MS Word, MS Excel oraz wyszukanych w Internecie. Baza danych w arkuszu. Praca w środowisku internetowym. Zasady pracy z przeglądarką internetową, wyszukiwanie informacji na stronach WWW. Obsługa poczty elektronicznej. Podstawowe zasady tworzenia stron WWW.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna budowę i funkcje poszczególnych elementów składowych komputera i możliwości wykorzystania, zna możliwości systemu operacyjnego i zastosowania programów użytkowych. Ma wiedzę w zakresie technik informatycznych do edycji, kalkulacji, tworzenia i zarządzania bazami danych, prezentacji danych. Potrafi obsługiwać system operacyjny komputera i urządzenia peryferyjne zalogowane w sieci wewnętrznej. Potrafi tworzyć własne bazy danych i w zakresie potrzeb wykorzystać narzędzia do ich kwerendy, syntezy i z zestawień. Potrafi wykorzystać korespondencję seryjną. Potrafi korzystać z zasobów internetowych zwłaszcza w zakresie poszukiwania informacji o charakterze naukowym. Postępowanie zgodnie z zasadami etyki przy pozyskiwaniu, gromadzeniu i wykorzystaniu informacji. Świadomość łatwości popełnienia błędów obliczeniowych z wykorzystaniem techniki informatycznej i interpretacji danych oraz skutków społecznych rozpowszechniania błędnie formułowanych wniosków. Kompetentna ocena skutków realizacji zaplanowanych działań.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Grover C: Word 2007 PL. Gliwice, Helion 2007 r.,
2. Walkenbach J: Excel 2003 PL: Biblia, Gliwice, Helion 2004 r.,
3. Sikorski W: Podstawy technik informatycznych. Seria wydawnicza: ECDL 2008 r.
Literatura uzupełniająca:
1. Kołodziejczak T., Zieliński J: Podstawy informatyki. Prószyński I s - ka. Warszawa 1997 r.,
2. Kowalczyk G: Word 2003 PL. Gliwice, Helion 2003 r.,
3. Masłowski K: Excel 2003 PL: ćwiczenia praktyczne, Gliwice, Helion 2004 r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: