Ekologiczne produkty spożywcze i surowce kosmetyczne 04-ZIF-ZRL-EPSK-SP5
Wykłady:
Uwarunkowania środowiskowe i ekonomiczne produkcji ekologicznych produktów spożywczych i surowców kosmetycznych. Rynek ekologicznych surowców spożywczych i ich przetworów oraz polityka cenowa. Certyfikacja, identyfikacja oraz kontrola jakości ekologicznej surowców i produktów spożywczych oraz surowców kosmetycznych. Identyfikacja gatunków i odmian roślin zielarskich zalecanych do uprawy ekologicznej i ich wykorzystanie dla produkcji żywności i surowców kosmetycznych. Pozyskiwanie roślinnych metabolitów wtórnych z produkcji ekologicznej i ich wpływ na jakość paszy i stan zwierząt. Pozyskiwanie roślinnych metabolitów wtórnych z produkcji ekologicznej i ich funkcje w diecie człowieka oraz w kosmetykach. Kryteria produkcji, kontroli i akredytacji żywności ekologicznej i wyrobów kosmetycznych z surowców ekologicznych. Metody pozyskiwania surowców ekologicznych roślinnych i zwierzęcych do produkcji żywności i wyrobów kosmetycznych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2021/22Z: |
Efekty kształcenia
Student posiada podstawową wiedzę na temat właściwości i zastosowania ekologicznych surowców roślinnych, surowców pochodzenia zwierzęcego i minerałów w produktach żywnościowych i w kosmetyce. Zna podstawowe zasady organizacyjne, ekonomiczne i prawne działalności gospodarczej oraz marketingu ekologicznej żywności i kosmetyków. Wykazuje związek między właściwościami surowców zielarskich a ich zastosowaniem w żywieniu i kosmetyce. Potrafi zidentyfikować podstawowe rośliny w tym o właściwościach toksycznych oraz minimalizować ryzyko związane z czynnikami szkodliwymi pochodzenia roślinnego. Wskazuje potencjalne, krytyczne punkty kontrolne w procesie produkcji żywności ekologicznej i produkcji ekologicznych kosmetyków. Potrafi optymalizować technologie surowców roślinnych względem jakości i dostępności składników czynnych. Jest operatywny uwzględnia możliwość zasięgnięcia opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu. Ma kompetencje do współpracy w zespole wielodyscyplinarnym, w celu przekazywania informacji i zapewnienia opieki konsumentowi ekologicznej żywności czy użytkownikowi ekologicznych kosmetyków.
Literatura
Literatura podstawowa:
Kohlmunzer S. 2007. Farmakognozja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Kołodziej B. (red.), 2010. Poradnik dla plantatorów - Uprawa ziół, PWRiL, Poznań.
Rumińska A., Ożarowski A. (red.) 1990. Leksykon roślin leczniczych, PWR i L, Warszawa.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (Dz.U. z 2015 r., poz. 55).
Rozporządzenie Rady nr 834/2007 (tekst pierwotny) z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (Dz.Urz. L 189 z 20.07.2007 r., s.1.
Literatura uzupełniająca:
Czasopisma – Herba Polonica (kwartalnik) - Institute of Natural Fibres and Medicinal Plants.
Postępy Fitoterapii (kwartalnik) - Wydawnictwo Medyczne Borgis.
Leki ziołowe Panacea (kwartalnik) - Wydawca Labofarm.
https://www.doz.pl/ziola - encyklopedia ziół.
http://www.zdrowekosmetyki.com.pl/files/Certyfikaty-OznaczeniaProduktow.pdf.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: