Farmakologia 04-ZIF-ZRL-FRKL-SP5
Wykłady:
Preparaty o działaniu uspokajającym i stosowane w zaburzeniach snu – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Preparaty wpływające na motorykę przewodu pokarmowego – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Preparaty wpływające na układ sercowo naczyniowy – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Preparaty stosowane w przeziębieniu i w osłabionej odporności.
Seminaria:
Preparaty stosowane w schorzeniach układu moczowego – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Preparaty stosowane w schorzeniach układu oddechowego – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Preparaty stosowane w dermatologii – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Ziołowa terapia otyłości – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania naturalnych produktów ziołowych. Omówienie klinicznie udowodnionych interakcji leków ziołowych. Zioła o działaniu p/drobnoustrojowym – podstawy molekularne i mechanizmy działania. Witaminy-źródła pochodzenia roślinnego, mechanizm działania ich wpływ na organizm. Minerały-źródła pochodzenia roślinnego oraz ich wpływ na organizm.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2021/22Z: |
Efekty kształcenia
Sudent zna podstawy terapii monitorowanej stężenia leku, zna i rozumie podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z działaniem leków, zna i rozumie czynniki wpływające na działanie leków oraz drogi podania i dawkowanie leków, zna właściwości farmakologiczne poszczególnych grup leków oraz ich wskazania i przeciwwskazania, zna działania niepożądane swoiste dla leku i zależne od dawki oraz zna klasyfikację działanie pożądanych. Sudiujący zna problemy wzajemnego oddziaływania między lekami oraz między lekami a produktami spożywczymi, uzasadnia konieczność zmian dawkowania leku u indywidualnego chorego (w zależności od schorzeń wieku, czynników genetycznych itp.) oraz w oparciu o monitorowanie stężenia tego leku we krwi, przewiduje działania niepożądane, w zależności od dawki i drogi podania leku, wymienia wskazania i przeciwwskazania dla poszczególnych grup leków, wyjaśnia przyczyny i skutki interakcji między lekami oraz między lekami a pożywieniem. Jest gotów do formułowania opinii dotyczących klientów sklepów medycznych i doradzania w oparciu o zalecenia lekarskie.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Kowal-Gierczak, B. Niedworok, J., Lamer-Zarawska, E., 2016, Fitoterapia i leki roślinne. PZWL
2. Ernst Mutschler, E., Geisslinger, G., Heyo K. K., 2013, Farmakologia i toksykologia, Medpharm
3. Janiec W., 2016, Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. PZWL
Literatura uzupełniająca:
1. Lamer-Zarawska, E., 2009, Fitoterapia i leki roślinne w geriatrii. PZWL
2. Wołosik, K., Knaś M., Niczyporuk, M., 2013, Fitokosmetologia wykłady z fitokosmetologii, fitokosmetyki i kosmetyki naturalnej. MEDPHARM
3. Matławska, I. 2005, Farmakognozja. UM Poznań
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: