Prawne uwarunkowania obrotu lekami ziołowymi i suplementami diety 04-ZIF-ZRL-PUOZ-SP5
Wykłady:
Definicja suplementów diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i żywności funkcjonalnej. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Roślinne produkty lecznicze – procedura rejestracji i kompetencje Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Przepisy unijne i krajowe dotyczące roślinnych składników występujących w suplementach i produktach leczniczych. Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. Przepisy prawne dotyczące wprowadzania do obrotów suplementów diety i novel food. Tradycyjne roślinne produkty lecznicze; rejestracja w oparciu o tradycje stosowania. Przepisy dotyczące reklamy suplementów diety i produktów leczniczych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2019/20Z: |
Efekty kształcenia
Student zna regulacje prawne w zakresie rejestracji suplementów diety oraz roślinnych produktów leczniczych. Zna przepisy prawne regulujące prowadzenie sklepów zielarsko-medycznych. Odróżnia funkcje oraz grupę odbiorców suplementów diety i roślinnych produktów leczniczych. Ma świadomość kompetencji lekarza, farmaceuty, dietetyka, zielarza-fitoterapeuty oraz jest gotów do doradzania w oparciu o zalecenia lekarskie.
Literatura
Literatura podstawowa:
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (DZ. U. Nr 171, poz. 1225)
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2014 roku w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: