Podstawy przedsiębiorczości w produkcji zwierzęcej 06-BIO-BPZ-PPPZ-SP6
Wykłady:
Istota, funkcje i formy przedsiębiorczości. Determinanty rozwoju przedsiębiorczości. Modele działań przedsiębiorczych. Przedsiębiorca i jego charakterystyka. Istota i zakres funkcjonowania przedsiębiorstwa. Cele i misja przedsiębiorstwa. Typologia przedsiębiorstw. Rola przedsiębiorcy w procesie podejmowania decyzji gospodarczych. Motywacja przedsiębiorcy. Etyka w działaniu przedsiębiorcy. Kapitał intelektualny i jego rola w kształtowaniu przedsiębiorczości. Podejmowanie działalności gospodarczej – istota, uwarunkowania, procedura. Lokalizacja działalności gospodarczej. Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej. Źródła finansowania przedsiębiorstw. Innowacje jako narzędzie przedsiębiorczości. Ryzyko w działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej. Rola państwa i innych instytucji w rozwoju przedsiębiorstwa (programy rządowe, inkubatory przedsiębiorczości).
Efekty kształcenia
Student ma podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do kwestii związanych z nanobiotechnologią. Ma podstawową wiedzę z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego. Potrafi korzystać z zasobów informacji patentowej. Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Ma podstawową wiedzę dotyczącą zarządzania jakością i transferu technologii. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie i podnoszenia swoich kwalifikacji, rozumie konieczność nieustannej adaptacji swojej wiedzy i umiejętności do zmian zachodzących w technice, technologii i nanobiotechnologii. Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy, jest kreatywny w pracy zawodowej, potrafi myśleć analitycznie i kojarzyć fakty. Rozumie podstawowe zasady etycznego postępowania w pracy zawodowej; prawidłowo ocenia wkład członków zespołu do osiąganych wyników; jest świadom i docenia znaczenie uczciwości intelektualnej w wykonywanym zawodzie.
Literatura
Literatura podstawowa:
Lichtarski J. (red.), 2007. Podstawy nauki o przedsiębiorstwie, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław.
Sudoł S., 2006. Przedsiębiorstwo. Podstawy nauki o przedsiębiorstwie. Zarządzanie przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa.
Żurek J. (red.), 2007. Przedsiębiorstwo. Zasady działania, funkcjonowanie i rozwój, Fundacja Rozwoju UG, Gdańsk.
Literatura uzupełniająca:
Duraj J., 2004. Podstawy ekonomiki przedsiębiorstwa, PWE, Warszawa.
Kapusta F., 2006. Przedsiębiorczość – teoria i praktyka, Wydawnictwo Forum Naukowe, Poznań – Wrocław.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: