Technologie produkcji zwierzęcej 06-TZR-TPZ-SD2
Wykłady:
Aktualne problemy chowu i hodowli zwierząt gospodarskich i drobiu. Uwarunkowania użytkowania mlecznego, mięsnego i rozpłodowego przeżuwaczy. Technika a dobrostan zwierząt. Technologie zarządzania stadem (źródło informacji, możliwość poprawy wskaźników produkcyjnych i zdrowia). Metody oceny stopnia umięśnienia świń. Użytkowanie knurów. Systemy utrzymania poszczególnych grup świń. Technologie wychowu i chowu kur, indyków, kaczek i gęsi. Technologie lęgów jaj drobiu wodnego i grzebiącego. Wpływ produkcji zwierzęcej na środowisko naturalne, funkcjonowanie i rozwój obszarów wiejskich.
Ćwiczenia:
Technologie odchowu cieląt, jagniąt i koźląt oraz młodzieży hodowlanej. Technologie odchowu kurcząt rzeźnych, indyków, kaczek brojlerów. Odchów i tucz gęsi. Technologie produkcji mleka i żywca jagnięcego i wołowego. Podstawowe zasady projektowania, budowy, modernizacji i utrzymania obiektów inwentarskich. Technologie żywienia zwierząt gospodarskich i drobiu. Technologia produkcji loszek jednorazówek. Charakterystyka produkcji przemysłowej tuczników na przykładzie fermy typu Kołbacz.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: |
Efekty kształcenia
Student posiada pogłębioną wiedzę z zakresu stosowanych technologii w chowie i hodowli zwierząt gospodarskich wykorzystywanych w produkcji żywności, w aspekcie bezpieczeństwa żywności. Ma wiedzę dotyczącą wpływu produkcji zwierzęcej na środowisko naturalne, jak również na funkcjonowanie i rozwój obszarów wiejskich. Potrafi ocenić dobrostan zwierząt, wskazać odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne, technologie produkcji zwierzęcej i produkcji żywności. Ocenia oddziaływanie technologii produkcyjnych na jakość produktów pozyskiwanych od zwierząt. Dobierając odpowiednie technologie do produkcji zwierzęcej świadomie kształtuje jakość produktu. Ocenia oddziaływanie technologii produkcji zwierzęcej na jakość środowiska przyrodniczego. Student ma świadomość odpowiedzialności społecznej, zawodowej i etycznej za produkcję zwierzęcą, dobrostan zwierząt oraz za rzetelną analizę i interpretację wyników badań naukowych.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bernacka H., Drewka M., Gulda D., Monkiewicz M., Peter E., Święcicka N., Zawiślak J., 2013. Wybrane gatunki zwierząt w gospodarstwach agroturystycznych. Wyd. UTP w Bydgoszczy.
2. Jankowski J. (pod red.) 2012. Hodowla i użytkowanie drobiu. Wyd. PWRiL Warszawa.
3. Lachowski W., Szewczuk M., 2008. Chów i hodowla owiec i kóz. Wyd. AR Szczecin.
Literatura uzupełniająca:
1. Kondracki S. , Rekiel A., Górski K.2014. Dobrostan trzody chlewnej. Wyd. PWRiL Warszawa.
2. Litwińczuk Z., Szulc T., 2005, Hodowla i użytkowanie bydła, Wyd. PWRiL, Warszawa, 412.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: