Towaroznawstwo surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego 06-TZR-TSPPZ-SD2
Wykłady:
Pojęcia i określenia oraz regulacje prawne z towaroznawstwa. Systemy zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i zasady zarządzania jakością w produkcji żywności. Źródła i klasyfikacja żywności. Definicje i składniki żywności. Substancje dodatkowe w żywności. Zanieczyszczenia i skażenia żywności. Znakowanie żywności. Produkcja surowców i produktów zwierzęcych na świecie i w Polsce. Wymagania dotyczące obrotu surowców i produktów zwierzęcych.
Ćwiczenia:
Charakterystyka i ocena towaroznawcza mięsa kulinarnego i przerobowego. Towaroznawstwo przetworów mięsnych oraz tłuszczów surowych i topionych. Charakterystyka towaroznawcza tuszek i elementów drobiowych. Towaroznawstwo dziczyzny. Ocena towaroznawcza mleka surowego i przetworów mlecznych. Towaroznawstwo jaj i przetworów produkowanych z jaj. Charakterystyka towaroznawcza ryb, produktów rybnych oraz owoców morza. Ocena towaroznawcza miodu i produktów pszczelich. Towaroznawstwo żywności funkcjonalnej. Charakterystyka towaroznawcza skór, wełny oraz pierza i puchu.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: |
Efekty kształcenia
Student ma pogłębioną wiedzę z zakresu składu chemicznego żywności pochodzenia zwierzęcego, właściwości poszczególnych składników i ich przemian, skażeń żywności, dodatków do żywności pochodzenia zwierzęcego, wartości odżywczych i zasad zarządzania jakością żywności. Posiada pogłębioną wiedzę o współczesnych problemach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Zna sposoby modyfikowania składu chemicznego, doskonalenia wartości odżywczej oraz oceny jakości produktów zwierzęcych z uwzględnieniem aspektów biobezpieczeństwa. Ma pogłębioną wiedzę z zakresu metod statystyki matematycznej w opracowywaniu wyników badań eksperymentalnych, związanych z towaroznawstwem i bezpieczeństwem produktów zwierzęcych. Potrafi wskazać odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne, technologię oraz wyposażenie w maszyny i urządzenia współcześnie stosowane w żywności pochodzenia zwierzęcego. Ocenia oddziaływanie technologii produkcyjnych na jakość zwierzęcego produktu żywnościowego. Zna współczesne trendy w technologii żywności pochodzenia zwierzęcego. Posiada umiejętność przeprowadzania oceny dotyczącej składu chemicznego, wartości odżywczej i sensorycznej produktów pochodzenia zwierzęcego, posługując się podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz aparaturą kontrolno-pomiarową. Potrafi wykonać ekspertyzę produktów zwierzęcych. Jest świadomy zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję wysokiej jakości żywności pochodzenia zwierzęcego, jej rzetelnej promocji na rynku wraz z żywieniową promocją zdrowia oraz upowszechnianiem w społeczeństwie informacji o postępie naukowo-technologicznym w produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego. Student ma świadomość ryzyka i umie ocenić skutki podejmowanych decyzji w obrębie towaroznawstwa i bezpieczeństwa produktów zwierzęcych.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Litwińczuk Z., 2012. Towaroznawstwo surowców i produktów zwierzęcych z podstawami przetwórstwa. PWRiL, Warszawa.
2. Litwińczuk Z., 2011. Metody oceny towaroznawczej surowców i produktów zwierzęcych. Wyd. UP w Lublinie.
3. Świderski F., Waszkiewicz-Robak B., 2010. Towaroznawstwo żywności przetworzonej z elementami technologii. Wyd. SGGW, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Kortz J., 2001. Ocena surowców rzeźnych. Skrypt AR, Szczecin.
2. Tropiło J., Kiszczak L., 2007. Badanie i ocena sanitarno-weterynaryjna zwierząt łownych i dziczyzny. Wyd. SGGW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: