Socjologia 08-AK-SOC-SP2
Wykłady:
Definicja socjologii ogólnej. Przedmiot i funkcje społeczne socjologii. Mechanizm tworzenia się więzi społecznej. Istota i funkcje instytucji społecznych. Kontrola społeczna i jej środki. Stratyfikacja i nierówności społeczne. Proces i odmiany socjalizacji. Kultura oraz mechanizmy wpływu kultury na życie społeczne. Globalizacja, kultura masowa. Macdonaldyzacja społeczeństwa. Analiza cechy społeczno-demograficzne społeczności lokalnych. Różnorodność sposobów życia. Działania społeczne i interakcje. Tradycje kulturowe. Podsystemy aksjo-normatywne – zwyczaje, moralność i prawo. Funkcje i dysfunkcje zaufania i nieufności. Funkcje i geneza nierówności. Media i telekomunikacja.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętności i postawy:
Po zakończeniu przedmiotu student potrafi integrować nabyte wiadomości z innymi dziedzinami wiedzy oraz jest świadomy postrzegania rzeczywistości społecznej na gruncie socjologii.
Literatura
Literatura podstawowa:
Berger P., 1995: Zaproszenie do socjologii, PWN, Warszawa.
Giddens A., 2006: Socjologia, PWN, Warszawa.
Sztompka P., 2002: Socjologia, Znak, Kraków.
Literatura uzupełniająca:
Encyklopedia Socjologii tom 1-4, Oficyna Naukowa, Warszawa.
Załęcki, P., Olechnicki K., 1998: Słownik Socjologii, UMK w Toruniu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: