Ekonomia 08-OKS-EKON-ST6
Treści kształcenia:
Wprowadzenie do przedmiotu. Ekonomia pozytywna i normatywna. Problemy i zasady racjonalnego gospodarowania i wyboru. Rynek, jego rodzaje i elementy oraz zależności, w tym istota i znaczenie mechanizmu rynkowego w gospodarce. Rynki finansowe - pieniężny i kapitałowy, oprocentowanie nominalne i realne, podstawowe formy lokaty pośredniej kapitału oraz ich charakterystyka pod względem zyskowności i ryzyka. Organizacje gospodarcze, rodzaje i formy prawne oraz przekształcenia organizacyjne i rozwój powiązań sieciowych. Podstawowe kategorie systemu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstw (w krótkim i w długim okresie). Cele działania przedsiębiorstwa oraz mierniki oceny jego działalności, w tym podstawy metodyczne oceny. Modele rynku oraz formy konkurencji i podstawowe strategie przedsiębiorstw działających w warunkach rynku: wolnokonkurencyjnego, monopolistycznego, konkurencji monopolistycznej i oligopolu. Problemy niesprawności rynku i znaczenie pozarynkowych regulacji w gospodarce. Rola i zakres makroekonomii. Gospodarka narodowa, mierzenie aktywności gospodarczej w makroskali – podstawowe pojęcia oraz problemy. Wzrost i rozwój gospodarczy, w tym zrównoważony. Czynniki (tradycyjne i nowe) wzrostu oraz teorie (modele) wzrostu i implikacje z nich wynikające. Problemy strukturalne rozwoju gospodarczego Polski. Problemy równowagi gospodarczej na trzech rynkach: dóbr i usług, pracy oraz kapitału. Dwa podstawowe podejścia (neoklasyczne i keynesowskie) do równowagi i roli państwa w gospodarce. Rodzaje makroekonomicznej polityki pieniężnej i fiskalnej oraz podział ról w ich realizacji. Międzynarodowe stosunki gospodarcze i finansowe.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Doktorant zna i rozróżnia podstawowe pojęcia i kategorie ekonomiczne związane z gospodarowaniem w skali mikro- i makroekonomicznej oraz potrafi je charakteryzować. Zna, rozumie i potrafi objaśniać zależności i prawidłowości odnoszące się do: mechanizmu rynkowego i gospodarowania w różnych uwarunkowaniach rynkowych, a także funkcjonowania gospodarki narodowej przy uwzględnieniu głównych podejść teoretycznych. Potrafi analizować i interpretować podstawowe zjawiska oraz identyfikować i diagnozować sytuacje ekonomiczne w skali mikro- oraz makroekonomicznej. Potrafi praktycznie stosować opanowaną wiedzę dla celów decyzyjnych, potrafi przewidywać skutki określonych decyzji i zmian zachodzących w zakresie uwarunkowań rynkowych, m.in. w ramach makroekonomicznego otoczenia przedsiębiorstwa. Jest świadomy złożoności zjawisk ekonomicznych i społecznych zachodzących we współczesnym świecie oraz jest skłonny i zdolny do ich analizowania.
Literatura
Literatura podstawowa:
Milewski R., Kwiatkowski E.; Podstawy ekonomii. PWN, Warszawa 2005 (i późniejsze wydania).
Rekowski M.; Mikroekonomia. UEP, 2011.
Beeg D., Fischer S., Dornbusch R.; Ekonomia. PWE, t. 1 i 2, 1996 (i kolejne wydania).
Literatura uzupełniająca:
Froeb L. M., Mc Cann B.T.; Ekonomia menedżerska. PWE, 2012.
Acocella N.; Zasady polityki gospodarczej. Wartości i metody analizy. WN PWN, 2002.
Stigliz J.; Ekonomia sektora publicznego. WN PWN, Warszawa, 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: