Higiena CM-ZIF-HIG-SP3
Wykłady:
Ekologiczne i higieniczne uwarunkowania zdrowia człowieka. Źródła i rodzaje oddziaływań egzogennych na organizm ludzki (czynniki fizyczne i meteorologiczne oraz czynniki chemiczne i biologiczne obecne w żywności, glebie, wodzie i powietrzu atmosferycznym środowiska bytowania i środowiska pracy). Higiena żywności i żywienia. Używki i ich wpływ na zdrowie człowieka. Woda jako najważniejszy element życia człowieka. Higiena człowieka w różnych okresach życia. Możliwości udziału człowieka w aktywnym i świadomym kształtowaniu swojego zdrowia poprzez umiejętność postępowania w różnych fizjologicznie ważnych przedziałach życia i poprzez prawidłowy sposób odżywiania. Podstawy higieny pracy umysłowej. Higiena osobista człowieka (higiena narządu wzroku, górnych dróg oddechowych i narządu głosu, higiena narządu słuchu, jamy ustnej, skóry, higiena intymna, higiena stóp). Mikrobiom człowieka. Higiena psychiczna. Źródła zagrożeń zdrowia psychicznego, higiena snu, profilaktyka nerwic. Choroby związane ze szkodliwym stylem życia. Choroby cywilizacyjne. Choroby środowiskowe. Stan środowiska w Polsce i w regionie.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2024/25Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2022/23Z: |
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z zakresu higieny, zna wpływ czynników środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, co pozwala na zrozumienie treści przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych. Rozumie znaczenie zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia w różnych okresach ontogenezy. Student umie analizować rolę i znaczenie higieny dla zdrowia człowieka, umie powiązać zaburzenia fizyczne i psychiczne z niskim poziomem higieny. Ma potrzebę ciągłego dokształcania i doskonalenia w zakresie higieny oraz krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Marcinkowski J.T. 1997. Podstawy higieny. Volumed, Wrocław.
2. Kolarzyk E. 2008. Wybrane problemy higieny i ekologii człowieka: podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
3. Gulbicka B. 2012. Zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne jako problem bezpieczeństwa żywności. IERiGŻ-PIB, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Birkenbihl V.F. 2000. Vademecum psychologii społecznej. 115 pomysłów na lepsze życie. Astrum, Wrocław.
2. Janus A. 2012. Postaw na zdrowie. IPS, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: