Geometria wykreślna 01-AK-GW-SP1
Wykłady:
Metody odwzorowania elementów przestrzeni. Metoda rzutu cechowanego – konstrukcje podstawowe, powierzchnie matematyczne i topograficzne. Metoda rzutów Monge’a – konstrukcje podstawowe, transformacje. Aksonometria prostokątna i ukośnokątna. Perspektywa.
Ćwiczenia:
Powierzchnie topograficzne – podstawowe konstrukcje. Zagadnienia związane z ukształtowaniem terenu. Odwzorowania tworów w rzutach Monge’a, transformacje. Aksonometria jako rysunek poglądowy. Perspektywa i aksonometria w wizualizacji obiektów architektury krajobrazu.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętności i postawy:
Po zakończeniu przedmiotu student rozumie i potrafi wykorzystać rysunki dokumentacyjne. Potrafi przygotować rysunki, a także pracować na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Umie też odczytać formę przestrzenną obiektu na rysunku architektonicznym i urbanistycznym. Po zakończeniu przedmiotu student ma ugruntowaną wyobraźnię przestrzenną, jest w stanie praktycznie zastosować zasady geometrii wykreślnej w projektowaniu. Posiada umiejętność logicznego myślenia i poprawnego wyciągania wniosków dotyczących układów przestrzennych.
Literatura
Literatura podstawowa:
Grochowski B., 2007. Geometria wykreślna z perspektywą stosowaną. WN PWN. W-wa.
Otto E., Otto F., 1998. Podręcznik geometrii wykreślnej. WN PWN, W-wa.
Literatura uzupełniająca:
Fuliński J., Mokwa M., Rojek M., 1981. Zastosowanie rzutów cechowanych.
w budownictwie melioracyjnym i wodnym. Skrypty AR we Wrocławiu.
Lewandowski Z., 1990. Geometria wykreślna. WN PWN. W-wa.
Kernicki I., Kernicka M., Bojko A., 2006. Budowle ziemne w rzucie cechowanym. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: