Suplementy diety 02-TZR-NTZ-SUPD-SD2
Wykłady:
Definicja suplementów diety, suplement diety a produkt leczniczy – regulacje prawne w Unii Europejskiej i w Polsce, rynek suplementów, suplementy diety na tle zasady swobodnego przepływu towarów w UE, kryteria kwalifikacji produktów, czynniki wpływające na rynek nowych produktów, bezpieczeństwo suplementów – korzyści zdrowotne i zagrożenia, składniki suplementów diety, oznakowanie i prezentacja suplementów diety, stan dostępnej wiedzy naukowej.
Ćwiczenia:
Na podstawie dostępnych danych uzyskanych z różnych źródeł studenci opracowują analizę składu jakościowego i ilościowego wybranego suplementu diety dostępnego na rynku oraz zasadności jego stosowania a także proponują własny suplement diety z opisem jego składu jakościowego i ilościowego oraz przeznaczeniem.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna wymagania stawiane przez prawodawstwo krajowe i Unii Europejskiej produktom zaliczanym do suplementów diety, aby mogły zostać za takie uznane oraz mogły zostać wprowadzone do obrotu. Zna możliwe funkcje odżywcze i fizjologiczne substancji stosowanych do produkcji suplementów żywnościowych i ich znaczenie dla różnych grup ludności. Potrafi pozyskiwać i przetwarzać informacje w celu analiz i opracowań dotyczących zaspokajania specyficznych potrzeb żywieniowych różnych grup ludności wykorzystując obowiązujące uregulowania prawne oraz wiedzę z zakresu żywienia człowieka dotyczącą wpływu określonych związków na jego zdrowie. Jest świadomy odpowiedzialności etycznej i społecznej związanej z projektowaniem suplementów diety i wprowadzaniem ich na rynek a także rozumie potrzebę uczenia się związaną z postępem naukowym oraz zmieniającym się środowiskiem pracy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Ziemlański Ś. (red.) 2012, Normy żywienia człowieka.
2. Jarosz M., Bogusz-Kaliś W., Wajszczyk B., 2015, Suplementy diety a zdrowie. Porady lekarzy i dietetyków.Wyd. PZWL.
3. Aktualne i obowiązujące akty prawne krajowe i współnotowe dotyczące suplementów żywnościowych.
Literatura uzupełniająca:
1. Gawęcki J., Hryniewiecki L., 2010, Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wyd. Nauk. PWN Warszawa.
2. Czasopisma branżowe np. „FOOD-LEX”, Przegląd Prawa Rolnego, „Przemysł Spożywczy”, Dokumenty i materiały publikowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), IŻiŻCz w Warszawie, Światową Organizację Zdrowia (WHO), towarzystwa, rady naukowe, instytucje rządowe, itp.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: