Techniki i procesy membranowe 02-TZR-NTZ-TPM-SD2
Wykłady:
Mieszaniny naturalne i odpadowe surowce jako przykłady mieszanin. Rozdzielanie mieszanin, zadania i techniki. Ogólna charakterystyka membran. Techniki membranowe (klasyfikacja, transport masy w membranach). Skład, budowa i wytwarzanie membran. Przykładowe formy wykorzystania membran (moduły membranowe). Ciśnieniowe techniki rozdziału. Mikrofiltracja, ultrafiltracja, nanofiltracja, odwrócona osmoza (charakterystyka, rodzaj membran, zastosowanie). Destylacja osmotyczna i odparowanie membranowe. Separacja gazów. Perwaporacja. Elektryczne techniki rozdziału. Membrany ciekłe. Techniki membranowe w biotechnologii (reaktory membranowe, reaktory z membranami enzymatycznymi, biomembranowe oczyszczanie ścieków). Przykłady zastosowań technologii membranowych w ochronie wód, powietrza i w przemyśle spożywczym. Wykorzystanie membran w czystych technologiach.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna budowę i właściwości membran i możliwości ich zastosowania. Zna techniki i urządzenia stosowane w technologiach membranowych, również dla przemysłu spożywczego. Ma pogłębioną wiedzę o innowacyjnych procesach, trendach rozwoju i kierunkach badań naukowych w dziedzinie technologii żywności i żywienia człowieka, w tym o zaawansowanych technikach membranowych stosowanych w przemyśle spożywczym. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz uczestniczenia w postępie naukowym i technologicznym w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka i inicjowania zmian w tym zakresie, równocześnie ma świadomość znaczenia dostosowania się do zmiennego otoczenia gospodarczego i rynku pracy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bodzek M., Konieczny K., Wykorzystanie procesów membranowych w uzdatnianiu wody, Projprzem-EKO, Bydgoszcz 2005.
2. Rautenbach R., Procesy membranowe, WNT, Warszawa 1996.
3. Materiały konferencji „Membrany i techniki membranowe w przemyśle spożywczym”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002.
Literatura uzupełniająca:
1. Biernacka E., Suchecka T., Techniki membranowe w ochronie środowiska, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2004.
2. Johansson A., Czysta technologia. Środowisko technika przyszłość, WNT, Warszawa, 1997.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: