Wysokospecjalistyczne procesy w inżynierii żywności 02-TZR-NTZ-WPIZ-SD3
Wykłady:
Sterylizacja termiczna. Sterylizacja ciągła i okresowa. Produkty minimalnie przetworzone. Pulsujące pole elektryczne. Procesy wysokociśnieniowe. Promieniowanie jonizujące, ultrafioletowe, ultradźwięki. Pole magnetyczne. Ekstrakcja w stanie nadkrytycznym. Nanotechnologia. Mikrokapsułkowanie. Zastosowanie metod membranowych w innowacyjnych technologiach.
Ćwiczenia:
Wykonanie projektu instalacji sterylizacyjnej dla procesu okresowego lub ciągłego.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2018/19L: |
Efekty kształcenia
Student ma wysokospecjalistyczną wiedzę z zakresu procesów inżynierii żywności. Ma wysokospecjalistyczną wiedzę z zakresu modyfikacji składników odżywczych i bioaktywnych w celu otrzymania określonej charakterystyki i funkcjonalności produktu. Potrafi wykorzystać specjalistyczną wiedzę z zakresu procesów inżynierii żywności. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz uczestniczenia w postępie naukowym i technologicznym w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka i inicjowania zmian w tym zakresie, równocześnie ma świadomość znaczenia dostosowania się do zmiennego otoczenia gospodarczego i rynku pracy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bednarski W., Reps A. red., 2003, Biotechnologia żywności. WNT, Warszawa.
2. Libudzisz Z., Kowal K., Żakowska Z. red., 2008, Mikrobiologia techniczna. Mikroorganizmy w biotechnologii, ochronie środowiska i produkcji żywności. PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Pijanowski E., Dłużewski M., Dłużewska A., Jarczyk A., 1997, Ogólna technologia żywności, WNT Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: