Zanieczyszczenia i zafałszowania żywności 02-TZR-ZZZ-SD1
Wykłady:
Najważniejsze zagadnienia związane z zanieczyszczeniem żywności. Omówienie zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych w żywności. Przedstawienie głównych źródeł powstawania zanieczyszczeń w żywności. Sposoby minimalizowania powstawania poszczególnych grup zanieczyszczeń w produktach spożywczych. Badanie zafałszowania żywności (próbki mięs, wędlin itp.). Wpływ zanieczyszczenia środowiska na jakość żywność. Najnowsze ustalenia FAO, WHO i Komisji Europejskiej dotyczące substancji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia konsumentów znajdujących się w produktach spożywczych. Wstęp do metod analizy żywności.
Ćwiczenia:
Badanie wybranych grup zanieczyszczeń żywności w produktach spożywczych. Określanie zgodności produktu spożywczego z etykietą. Przygotowanie próbek żywności do analizy chromatograficznej i spektroskopowej. Analiza próbek żywności pod kontem zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych (azotanów, azotynów, WWA, metale ciężkie). Ocena jakości żywności pod względem kryteriów określonych w obowiązujących rozporządzeniach.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna zasady zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Wykazuje znajomość zaawansowanych technik i narzędzi badawczych stosowanych w technologii żywności i żywienia człowieka. Ma ugruntowaną wiedzę z zakresu zanieczyszczeń żywności oraz źródeł ich powstawania. Wybiera i stosuje odpowiednią metodę analizy w celu rozwiązania określonego problemu związanego z zanieczyszczeniem i zafałszowaniem żywności. Przygotowuje próbki do badań zgodnie z procedurami. Rozumie potrzebę dokształcania się i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Jest świadomy odpowiedzialności etycznej i społecznej związanej z wykonywaniem szeroko rozumianego zawodu inżyniera technologa przemysłu spożywczego.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Andrejko D., Andrejko M., 2009. Zanieczyszczenia żywności. Źródła i oddziaływanie na organizm człowieka. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
2. Małecka M., 2003. Wybrane metody analizy żywności. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
Literatura uzupełniająca:
1. Sikorski Z., E., 2006. Chemiczne i funkcjonalne właściwości składników żywności. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne.
2. Rozporzadzenie Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ( z późn. zm.) ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: