Historia wzornictwa 03-WZ-HISWZ-SP5
Wykład obejmuje przegląd i charakterystykę nurtów wzornictwa od II pol. XIX wieku do końca I pol. XX wieku. Wykładowca przekazuje informacje na temat nurtów i stylistyk, np. modernizm, futuryzm, Bauhaus, ilustrując wykład materiałami na temat projektantów, produktów i technik wytwarzania. Ważne są nawiązania do poszczególnych stylistyk. Studenci poznają nurty w rysie historycznym i śledzą kierunki transformacji i recepcji. Rozumieją znaczenie modernizmu europejskiego, Bauhausu, De Stijl, konstruktywizmu i wieku innych nurtów inicjujących wzornictwo XX wieku. Wykład zawiera informacje o muzeach designu, fundacjach, ośrodkach ekspozycji oraz czasopismach na temat wzornictwa.
Kod do planu
Skrót nazwy
Efekty kształcenia
Wiedza: Student posiada wiedzę na temat nurtów wzornictwa do I połowy XX wieku. Posiada wiedzę o tradycjach i inspiracjach omawianych kierunków, z uwzględnieniem sylwetek projektantów, najważniejszych produktów i kierunkach kontynuacji. Obszar Europy i wybrane obszary świata. W1, W2, W3.
Umiejętności: Student posiada umiejętności w zakresie interpretowania nurtów wzornictwa, charakterystyki produktu w kontekście przemian estetycznych i nowych potrzeb społecznych i artystycznych. Posługuje się terminologią z zakresu wzornictwa. U1, U2, U3.
Kompetencje społeczne: Student zna wartość ciągłego kształcenia się. Potrafi uczyć się w grupie i wyrażać swoje przekonania na wybrane tematy. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę. K1, K2, K3.
Kryteria oceniania
Wykład kończy sprawdzian pisemny w formie testu (pytania zamknięte) oraz części pytań otwartych.
Literatura
L. Bhaskaran, Design XX wieku. Główne nurty i style we współczesnym designie, Warszawa 2006;
P. Sparke, Design. Historia wzornictwa, Warszawa 2012;
B. Polster, C. Neumann, Nowoczesne wzornictwo od a do z, Warszawa 2010;
R. Guidot, Design 1940-1990, Wzornictwo i projektowanie, Warszawa 1998;
J. Gage, Kolor i kultura, Kraków 2005;
E. H. Gombrich, Zmysł porządku. O psychologii sztuki dekoracyjnej, Kraków 2009;
Czasopisma na temat designu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: