Kosztorysowanie w architekturze krajobrazu 04-AK-KAK-SP6
Wykłady:
Specyfika tworzenia cen na roboty budowlane. Rodzaje kosztów. Kosztorysowanie metodą kalkulacji szczegółowej i uproszczonej. Kalkulacja kosztów prac projektowych. Kosztorysowanie w zamówieniach publicznych. Kalkulacja składników ceny kosztorysowej. Forma kosztorysu i zapis jego treści. Rodzaje kosztorysów i podstawy ich sporządzania. Przedmiar i obmiar robót, inwentaryzacja obiektu. Nakłady rzeczowe robocizny, materiałów i sprzętu. Wiadomości ogólne o procesie inwestycyjnym w budownictwie (pojęcie budowlanego procesu inwestycyjnego, specyfika procesu inwestycyjnego w budownictwie, etapy budowlanego procesu inwestycyjnego i cyklu życia inwestycji, aspekty prawne procesu inwestycyjnego w budownictwie). Uczestnicy budowlanego procesu inwestycyjnego (bezpośredni uczestnicy budowlanego procesu inwestycyjnego, inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy). Nadzór budowlany (aktualne wymagania prawne, szczeble nadzoru budowlanego – formy i zakresy działalności oraz uprawnienia); Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Budowlany proces inwestycyjny a ochrona środowiska (rodzaje przedsięwzięć z punktu widzenia ich wpływu na środowisko, procedura oceny oddziaływania na środowisko, rola miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, raport o oddziaływaniu na środowisko, konsultacje społeczne, obszary chronione Natura 2000). Działania poprzedzające realizację obiektu budowlanego (programowanie i planowanie, wybór lokalizacji i decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, projektowanie.
Realizacja inwestycji budowlanej. Użytkowanie obiektów budowlanych.
Ćwiczenia:
Przygotowanie i prezentacja referatów (wraz z dyskusją) na zadany temat spośród: Kalkulacja indywidualna kosztorysowych norm nakładów rzeczowych. Kalkulacja ceny robocizny bezpośredniej, wartości kosztorysowej materiałów, kosztów pracy sprzętu budowlanego, ustalanie kosztów pośrednich, kalkulacja zysku (przykłady). Zawartość projektu budowlanego od umowy o roboty budowlane przez realizację prac do odbioru końcowego, pozwolenie na budowę, zgłoszenie robót budowlanych, przekazanie i przygotowanie terenu budowy, zawiadomienie o rozpoczęciu robót. Dokumenty budowy - prowadzenie dokumentacji budowy wraz z planem BIOZ oraz dokumentacja powykonawcza, odbiory częściowe, odbiór końcowy i oddanie obiektu budowlanego do użytkowania. Pozwolenie na użytkowanie obiektu, obowiązek utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, dokumentacja użytkowania obiektu budowlanego, przeglądy okresowe, kontrole obiektów budowlanych wykonywane przez organy nadzoru budowlanego, prowadzenie czynności kontrolnych - procedury kontroli wraz z kwestią uzyskania upoważnienia do kontroli, sporządzania protokołu z kontroli oraz postanowień pokontrolnych, obowiązek wykonania dodatkowej kontroli nałożony przez nadzór budowlany, nakazy, usunięcie usterek pokontrolnych, zmiana sposobu użytkowania obiektu, wyłączenie obiektu z użytkowania, likwidacja obiektu budowlanego, środki zabezpieczające usunięcie niebezpieczeństwa.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu student zna podstawowe wymagania formalno-prawne realizacji procesu budowlanego Ma umiejętność poruszania się w dokumentacji budowlanej i komunikowania się z instytucjami nadzoru budowlanego. Potrafi też skompletować i prowadzić dokumentację niezbędną w poszczególnych fazach życia obiektów architektury krajobrazu. Zna zasady, metody i techniki sporządzania różnego rodzaju kosztorysów przedsięwzięć budowlanych oraz potrafi sporządzić kosztorys inwestorski i ofertowy obiektu małej architektury. Umie wykonać kosztorys prac urządzeniowych, prowadzić odpowiednią dokumentację robót, organizować pracę bezpośrednich wykonawców i komunikować się z instytucjami nadzoru budowlanego. Po zakończeniu przedmiotu student umie pracować w zespołach ludzkich, w których jest gotów przyjmować różne funkcje. Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za wykonanie powierzonych mu zadań.
Literatura
Literatura podstawowa:
Kowalczyk Z., Zabielski J., Kosztorysowanie i normowanie w budownictwie, WSiP SA, Warszawa 2005.
Kuliński M. (red.), Przepisy techniczno-budowlane dla praktyków Poradnik projektanta, inżyniera i inspektora nadzoru budowlanego, Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o., Warszawa 2009.
Połoński M. (red.), Proces inwestycyjny i eksploatacja obiektów budowlanych SGGW, 2008.
Smoktunowicz E., Staśkiewicz K., Kacprzyk B., Kosztorysowanie obiektów i robót budowlanych, Oficyna Wydawnicza POLCEN 2001.
Werner W. A., Proces inwestycyjny dla architektów, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1994.
Literatura uzupełniająca:
Jaworski K. M., Metodologia projektowania realizacji budowy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
Katalogi Nakładów Rzeczowych (KNR)
Kosztorysowanie robót budowlanych. Przepisy z komentarzami. OWEOB PROMOCJA, Warszawa 2004
Szymkowiak A. (red.) Poradnik Kierownika Budowy - Od przejęcia placu budowy do odbioru końcowego, FORUM, publikacja wymiennokartkowa (aktualizowana co 3 miesiące)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: