Propedeutyka środowiska przyrodniczego i krajobrazu 04-AK-PSPK-SP1
Wykłady:
Definicja środowiska przyrodniczego oraz znaczenie wiedzy o środowisku dla człowieka. Nauki, których przedmiotem jest środowisko przyrodnicze i zakres ich zainteresowań. Główne elementy składowe środowiska przyrodniczego - litosfera, hydrosfera, atmosfera i biosfera Ziemi, procesy je kształtujące oraz ich ważniejsze cechy. Przestrzenne zróżnicowanie środowiska i kształtowanie się ekosystemów. Ekosystemy lądowe świata (tundra, tajga, lasy klimatu umiarkowanego, puszcze tropikalne, sawanny, stepy, pustynie, góry) i związane z nimi typy krajobrazów. Ekosystemy wodne (morza i oceany, jeziora, rzeki) i ich znaczenie krajobrazowe. Użytki rolne i tereny zurbanizowane jako ekosystemy antropogeniczne. Użytkowanie przestrzeni przyrodniczej przez człowieka, jego cele i skutki. Współczesne zagrożenia dla środowiska naturalnego i działania na rzecz jego ochrony. Krajobraz jako przedmiot badawczy wielu dyscyplin naukowych. Potoczne rozumienie krajobrazu a jego definicje w geografii fizycznej, ekologii i architekturze. Klasyfikacje i typologia krajobrazów według zbioru różnych kryteriów. Przeszłość i teraźniejszość polskich krajobrazów. Regiony krajobrazowe w Polsce. Materialne elementy przyrodnicze i antropogeniczne konstytuujące krajobrazy. Wizualne cechy krajobrazów: rodzaje elementów krajobrazowych i ich struktura, harmonijność, barwność, zasięg pejzażu. Percepcja krajobrazu przez ludzi. Rola architekta krajobrazu w jego kształtowaniu i ochronie przed degradacją. Zakres przedmiotowy i uprawnienia architekta krajobrazu. Treści programowe kształcenia na kierunku ‘architektura krajobrazu’.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętności i postawy:
Studiujący potrafi postrzegać środowisko przyrodnicze i krajobraz jako ważne dla zaspokajania potrzeb bytowych i psychicznych człowieka. Student nabierze szacunku dla wartości tkwiących w środowisku przyrodniczym i w krajobrazie otaczającym człowieka.
Literatura
Literatura podstawowa:
Umiński T., 1996. Ekologia, środowisko, przyroda. Wyd. Szkolne i Pedagog., Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
Bőhm A., 1994. Architektura krajobrazu jej początki i rozwój. Wyd. Polit. Krakowska.
Dobrzański G., Dobrzańska B. M., Kiełczewski D., 1997. Ochrona środowiska przyrodniczego. Wyd. Ekonomia i Środowisko, Białystok.
Richling A., Solon J., 1998. Ekologia krajobrazu. WN PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: