Rośliny ozdobne II 04-AK-RO2-SP3
Wykłady:
Specyficzne aspekty produkcji roślin ozdobnych. Aktualny stan produkcji i asortyment roślin ozdobnych stosowanych w urządzaniu terenów zieleni, tendencje rozwoju. Podstawowe zasady systematyki i nazewnictwa roślin ozdobnych. Cele terapii ogrodniczej i jej wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Chemiczne i ekologiczne sposoby regulowania wzrostu, pokroju i kwitnienia roślin. Sposoby rozmnażania roślin ozdobnych wykorzystywane w produkcji materiału roślinnego dla potrzeb urządzania terenów zieleni. Podłoża ogrodnicze wykorzystywane w rozmnażaniu i wybranych technologiach uprawy roślin ozdobnych. Znaczenie roślin ozdobnych w kształtowaniu krajobrazu miejskiego i wiejskiego.
Ćwiczenia:
Technologie produkcji roślin ozdobnych wykorzystywanych w urządzaniu różnych terenów zieleni. Morfologia i walory zdobnicze w różnych porach roku, wymagania środowiskowe, sadzenie, pielęgnacja. Specyfika uprawy roślin cebulowych i ich wykorzystanie na terenach zieleni. Technologie uprawy i rozpoznawanie roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin. Zasady uprawy roślin ozdobnych w pojemnikach. Sposoby ochrony roślin ozdobnych przed chorobami i szkodnikami.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę na temat nowoczesnych technologii uprawy roślin ozdobnych. Zna specyficzne cechy produkcji kwiaciarskiej. Zna chemiczne i ekologiczne sposoby regulowania wzrostu i pokroju roślin ozdobnych. Potrafi wymienić i opisać zagrożenia wynikające z wrażliwości roślin ozdobnych na wpływ określonych fitofagów. Zna podstawowe sposoby ochrony roślin przed szkodnikami. Student posiada umiejętność rozpoznawania gatunków roślin ozdobnych wykorzystywanych do dekoracji terenów zieleni. Potrafi zaproponować oraz przeprowadzić rozmnażanie dowolnego gatunku z grupy ozdobnych roślin zielnych. Potrafi opisać biologiczne i ekologiczne funkcje terenów zieleni. Potrafi przedstawić cele terapii ogrodniczej oraz opisać jej wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ma świadomość potrzeby stałego dokształcania się w zakresie architektury krajobrazu. Zdobywa informacje o nowoczesnych technologiach uprawy i aktualnym asortymencie roślin ozdobnych.
Literatura
Literatura podstawowa:
Chmiel H. 2000. Uprawa roślin ozdobnych. PWRiL Warszawa
Jerzy M., Krzymińska A. 2005. Rozmnażanie roślin ozdobnych. PWRiL, Poznań
Krause J., Lisiecka A., Szczepaniak S. 2004. Ozdobne rośliny jednoroczne i dwuletnie. Wydawnictwo AR w Poznaniu
Szczepaniak S., Lisiecka A. 2006. Byliny ozdobne. Wydawnictwo AR w Poznaniu
Literatura uzupełniająca:
Hasło Ogrodnicze – Plantpress Kraków
Owoce Warzywa Kwiaty – Hortpress Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: