Urządzanie i pielęgnacja obiektów architektury krajobrazu 04-AK-UPOAK-SP6
Wykłady:
Podstawowe pojęcia dotyczące urządzania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu oraz powiązania z innymi naukami. Klasyfikacja obiektów architektury krajobrazu.Dokumentacja projektowa a operat urządzeniowy dla obiektów architektury krajobrazu.Technologia i organizacja robót budowlanych oraz analiza aktów prawnych z tym związanych. Zasady prowadzenia dokumentacji na etapie urządzania obiektów architektury krajobrazu.Gleba i roślinność na etapie budowy obiektów architektury krajobrazu (prace przygotowawcze, technologie prac ziemnych, techniki uprawy i nawożenia, zabezpieczanie roślin na terenie budowy, przechowywanie materiału roślinnego).Budowa dróg, placów, parkingów i innych obiektów architektury ogrodowej.Zasady tworzenia powierzchni trawiastych, runa parkowego, rabat kwiatowych i ogrodów rodzajowych.Technika siewu nasion oraz sadzenia i przesadzania drzew i krzewów.Metody i sposoby prowadzenia prac konserwatorskich w zabytkowych założeniach ogrodowych.Rodzaje maszyn i narzędzi stosowanych w urządzaniu obiektów architektury krajobrazu i ich eksploatacja.Zasady opracowania operatów pielęgnacyjnych dla obiektów architektury krajobrazu.Sposoby pielęgnowania szaty roślinnej, elementów wodnych i budowlanych.Określenie potrzeb nawozowych roślin, nawożenie i ochrona przed chorobami i szkodnikami.Stosowane metody leczenia drzew.Konserwacja dróg, obiektów architektury ogrodowej obiektów i urządzeń wodnych oraz systemów nawadniających i odwadniających.Maszynyi urządzenia wykorzystywane do prac pielęgnacyjnych oraz ich eksploatacja.
Ćwiczenia:
Wykonywanie operatów urządzeniowych dla wybranych obiektów architektury krajobrazu. Projektowanie instalacji nawadniającej oraz ogrodowych urządzeńwodnych wraz z zasadami ich konserwacji – projekt. Wykonanie operatu prac konserwatorskich w zabytkowych założeniach ogrodowych – plan gospodarki drzewostanem – projekt. Sporządzanie dokumentacji powykonawczej i odbioru robót. Wykonywanie w terenie ornamentu parteru kwiatowego według założeń projektowych. Zapoznanie się ze sposobami urządzania i pielęgnacji różnego typu obiektów architektury krajobrazu – zabytkowe założenia parkowe, różnego typu zieleń miejska, zadrzewienia śródpolne i inne.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2022/23Z: |
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie zasady urządzania i pielęgnacji obiektów architektury, a także aspekty przyrodnicze, techniczne, kulturowe i prawne ochrony oraz naprawy krajobrazu. Umie ocenić wartość krajobrazu otwartego ze względu na możliwość jego praktycznego urządzenia, potrafi zdefiniować oraz zaprojektować działania na rzecz wybranych obiektów krajobrazu, posiada podstawowe umiejętności w ocenie i wprowadzaniu działań pielęgnacyjnych wobec naturalnych zadrzewień towarzyszących obiektom krajobrazu. Potrafi stosować techniczne rozwiązania budowlane i instalacyjne w obiektach architektury krajobrazu umie dobrać właściwe materiały do wykonania dowolnych elementów małejachitektury i zaproponować ich formę zgodną z wymogami technicznymi i oczekiwaniami inwestora. Kompetentnie formułuje priorytety w realizacji powierzanych mu zadań, potrafi zaplanować i organizować ich wykonanie, umie pracować w zespołach ludzkich, w których jest gotów przyjmować różne funkcje
Literatura
Literatura podstawowa:
Gadomska E. Gadomski K.,2005. Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni. Cz. I Wyd. Hortpres
Gadomska E. 2009. Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni. Cz. II t. 1. Wyd. Hortpres
Gadomski K. 2009 i 2010 Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni Cz. II t.2 i 3 Wyd. Hortpres
Fortuna-Antosiewicz B. Gadomska E. Gadomski K. 2007. Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni Cz. III Wyd. Hortpres
Majdecki L. 1993. Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych. Wyd. PWN Warszawa
Literatura uzupełniająca:
Ustawy – Prawo budowlane, Prawo ochrony środowiska, Prawo o ochronie dóbr kultury, Prawo o ochronie gruntów leśnych i rolnych.
Czasopisma – „Architektura krajobrazu” – kwartalnik, „Ogrody” i „Murator” – miesięcznik
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: